eur:
393
usd:
367.19
bux:
65939.26
2024. április 23. kedd Béla
A visszaküldött nemzeti konzultációs kérdőívek feldolgozását végzik szakemberek a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. XIV. kerületi telephelyén 2017. december 2-án.
Nyitókép: MTI/alogh Zoltán

Brüsszel elleni fegyver vs. felelősséghárítás – elemzők a nemzeti konzultációról

A Nézőpont Intézet és a Méltányosság Politikaelemző Központ egy-egy munkatársát kérdeztük az Oroszország elleni energetikai szankciókat a középpontjába állító új Fidesz-kezdeményezésről.

Az érdeklődésünkre megszólaló elemzők szerint a kormány erős legitimációs eszközt lát a nemzeti konzultációban, ugyanakkor azt is reméli tőle, hogy Brüsszelre háríthatja át a felelősséget az áremelkedésekért.

A Nézőpont Intézet elemzője, Pálfalvi Milán szerint a kormány erős felhatalmazást kaphat a politikájához a szankciók ügyében indítandó nemzeti konzultáción, amely jóval nagyobb kört ér el, mint egy közvélemény-kutatás.

„Emlékezhetünk, hogy

a migráció témájában is megkérdezte az embereket annak idején a kormány,

és az alapján alakította ki az álláspontját, az alapján nyert olyan erős bázist maga mögé, ami komoly fegyvertényt jelentett Brüsszellel szemben” – mondta Pálfalvi Milán.

A Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője szerint viszont a kormány nemzeti konzultációjának fő célja az, hogy áthárítsa a felelősséget Brüsszelre. Rajnai Gergely megkeresésünkre elmondta, az Oroszország ellen bevezetett szankciókat ugyan a magyar kormány is megszavazta, de azoknak nemcsak a gazdasági, hanem a belpolitikai hatását is szeretnék kivédeni.

„Most, a tél közeledtével, amikor a rezsiárak kezdenek elszaladni és az infláció már azért jó ideje itt van velünk,

valamilyen eszközt próbált a Fidesz arra szerezni, hogy a felelősséget magáról áthárítsa

valamilyen más eseményre, akár legyen az Brüsszel, a háború, bármi más. Ezt a konzultációt, úgy érezték valószínűleg, hogy most lehet csak bevetni, most van az, hogy az emberek már tényleg a bőrükön érzik a gazdasági válság hatásait. Most ez esetlegesen politikai preferenciákban is megnyilvánulhat, tehát ebben a pillanatban, hogyha ők meg tudják azt a narratívát honosítani a magyar emberek fejében, hogy a szankcióknak köszönhető minden gazdasági probléma, akkor ez feltehetően a Fidesz lemorzsolódását csökkentheti. Ezt próbálják ezzel a konzultációval is erősíteni. Ez csak egy eszköz ebben a kommunikációs hadjáratban” – vezette le Rajnai Gergely.

Kocsis Máté, a konzultációt kezdeményező Fidesz-frakció vezetője azt mondta, a kormány az európai vitákban is hivatkozhat majd a magyarok véleményére arról, hogy a szankciók nem működnek.

(Nyitóképünkön a visszaküldött nemzeti konzultációs kérdőívek feldolgozását végzik szakemberek a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. XIV. kerületi telephelyén 2017. december 2-án.)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Kína javára végzett kémtevékenység gyanújával vettek őrizetbe egy embert a karlsruhei szövetségi főügyész utasítására. Az eset különbözik a korábbi háromtól, ezúttal ugyanis egy parlamenti párt európai parlamenti képviselőjének legközelebbi munkatársáról van szó. Kína berlini nagykövetsége visszautasította a vádakat.

A lengyel álláspont egyértelmű: Oroszországnak stratégiai vereséget kell szenvednie Ukrajnában - szakértők az Arénában

A lengyelországi önkormányzati választások után mindkét politikai oldal győztesnek vallhatja magát – derült ki az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Mitrovits Miklós történész és Dobrowiecki Péter, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője, két Lengyelország-szakértő volt a vendége. A beszélgetésben szó esett Donald Tusk Európa-politikájáról és Jaroslaw Kaczynski utódlásának kérdéséről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap kitartott, Ázsiában nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni, valamint az USA-ban is folytatódott az erősödés. Közben felpörögtek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tartott, és a nap folyamán sorban érkeztek a BMI adatok Európából és az Egyesült Államokból; közben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek, a Spotify árfolyama például nagyot ugrott a vártnál jobb eredmények után, de a zárás után érkezik majd a Tesla is, amelyről még a jelentést megelőzően technikai elemzést készítettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×