2022. szeptember 1., 10:42

Csehül állunk

Ha a sajtóirodák nem csaptak volna le a Reuters értesülésére, hogy a cseh uniós elnökség energiacsúcsot akar tartani, tulajdonképpen észre se vettük volna, hogy a szomszédos ország elnökségéből már két hónap eltelt.

Petr Fiala
Petr Fiala cseh miniszterelnök
Fotó: TASR

Pedig így van, de sebaj, éppen ideje, hogy az unió csináljon valamit az elszabadult energiaárak megfékezésére. Mert bebizonyosodott az, amit sokan sejtettünk, az energiapiac valahogy nem követi a közgazdaságtan törvényeit. Ahogy mondta a cseh ipari miniszter, a piac nem reagál a jó hírekre, a rosszakra igen, és ez is az egyik oka a brutális áremelkedésnek. 

Igen, igaza van, ez az egyik oka. A másik az erőltetett európai zöldpolitika, amelynek kis túlzással az a célja, hogy általánosan visszafogja az európaiak fogyasztását.

Aki nem szenved amnéziában, vissza tud emlékezni, hogy már tavaly ilyenkor megkezdődött az európai ember megregulázása, hiszen a növekvő energiaárak és az erősödő infláció szűkítették a lehetőségeinket. Hol volt akkor még a háború, de a koronavírus-járványra rá lehetett kenni minden rossz tendenciát. Legyünk azonban igazságosak, valóban nagyon sok baj forrása volt a járvány, illetve a megfékezésére tett korlátozások, lezárások, de az európai energiakrízisben nagy szerepe van a zöldpolitikával kapcsolatos sorozatos rossz döntéseknek. 

Aztán eltelt néhány hónap, kitört a háború, és a zöldcélok másodlagossá váltak. Visszakerült a pikszisbe a korábban kiátkozott szén, az atomenergia, és újabban valamiféle európai árkorlát felállítását szorgalmazza a cseh elnökség. A szent tehén, a piac mégsem szent? 

A piac önszabályozó mechanizmusa, ami eddig szent és sérthetetlen volt, mégsem az? Vagyis, ha nem tagállami, hanem birodalmi, akarom mondani uniós szinten történik a beavatkozás, akkor nem torzítja a piacot az árszabályozás? Mert most úgy néz ki, hogy nem. Arra gondolok, hogy a csehek aligha kezdeményeznének energiacsúcsot, ha a legfelsőbb helyekről nem kapták volna meg az előzetes igeneket. Nem olyan szorgalmasak és bátrak, de nem is ez a lényeg, hanem a javaslatok. Petr Fiala miniszterelnök most az energiaárak maximalizálását szorgalmazza, de mint mondta, eddig nem volt meg a politikai akarat az európai megoldásra. Több lehetőség is mutatkozik, az ársapka mellett az, ha a villamos áram és a földgáz árát szétválasztanák, illetve egy időre elfelejtenék a kibocsátási kvótákat.

Ezek a közös uniós intézkedések megnyugtathatnák a piacot. Nos, szó szerint ugyanezt mondta négy hónappal ezelőtt a magyar miniszterelnök a választásokat követő nemzetközi sajtóértekezleten.

Ide másolom: „Könnyebbséget jelentene a piaci szereplőknek és a vásárlóknak, ha ideiglenesen felfüggesztenék a szén-dioxid-kvóta rendszerét, szétválasztanák a nagykereskedelmi villamos energia és a földgáz árát, illetve szüneteltetnék azt a kötelezettséget, amely szerint bioösszetevőt kell keverni az üzemanyagokba”. Szóval, ismét bebizonyosodott, hogy nem kell feltalálni a meleg vizet, a szakértők mellett a politikusok is pontosan tudják, hogy mi okozza az irgalmatlan, európai családok millióit szegénységbe taszító drágulást. Nemcsak Oroszország, amely drágán adja a gázt, hanem Európa a zöld átállást siettető döntésekkel. Úgy tűnik, belátták Európa vezető politikusai, hogy lépniük kell, mert azt mondták a cseheknek, hogy nincs ellenükre a tervezett energiacsúcs. Szerintem meg nem láttak be semmit. Megijedtek a növekvő népharagtól, amely elsöpörheti őket.

 

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.