lapajánló 20
A jól végzett munka, az új etnikai centrum és a tévutak
Magyar7 - 20. száma
2022. augusztus 23., 11:59

A külhoni magyarság is otthon érezheti magát az Aranybulla szülőhelyén

Székesfehérvár nemzetünk történelmi bölcsője, amely élen jár az identitásunkat és a nagyvilágban betöltött helyünket meghatározó Szent István-i örökség gondozásában, a következő nemzedékeknek való továbbadásában. Dr. Cser-Palkovics András polgármesterként 2010 óta áll az ezeréves magyar államiság ikonikus városa élén, s 2019-ben az Év Polgármestere kitüntető címben részesült. Vele beszélgettünk az Aranybulla kiadásának 800. évfordulója alkalmából.

A külhoni magyarság is otthon érezheti magát az Aranybulla szülőhelyén
Galéria
+5 kép a galériában
A teljeskörűen felújított Aranybulla-emlékmű
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Azok kedvéért, akik esetleg nem tudnák, kérem, foglalja össze, hogy mit jelent az összmagyarság számára az Aranybulla!

Az 1222-es évi székesfehérvári országgyűlésen kiadott, függőpecséttel ellátott Aranybulla egy olyan jogtörténeti okirat, amely a magyar nemesi szabadság alapkövének számít, s a keletkezésekor Európa élmezőnyébe repítette a magyarságot. Hiszen Anglia királya csak alig pár évvel azelőtt, 2015-ben bocsátotta ki az emberi jogok történetében fordulópontot jelentő Magna Chartát (Nagy Szabadságlevelet), az Aranybulla pedig a második hasonlóan modern, a kereteket meghatározó és a királyra is kötelezettségeket rovó dokumentum, alkotmány volt.

Arra mi, székesfehérváriak azért is felettébb büszkék vagyunk, mert a megfogalmazója, II. András király azon a városunk melletti Csúcsos-hegyen hirdette ki a vonatkozó határozatot, amely korábban Árpád vezér első szálláshelye volt magyar területen. Magában az Aranybullában is többször szerepel a városunk neve.

Abban egyebek mellett a nádor kötelezettségévé tették azt, hogy a király távollétében, évente egyszer Székesfehérváron meg kell hallgatni a panaszosokat. Továbbá az Aranybulla azt is kimondta, hogy Szent István királyra e városban kell emlékeznie az utódoknak.

A külhoni magyarság is otthon érezheti magát az Aranybulla szülőhelyén
Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Önre, mint e jeles város polgármesterére milyen kötelezettségeket ró az Aranybulla kiadásának idei 800. évfordulója és e meghirdetett emlékév?

Az Aranybulla kiadásának 800., valamint a városunk Géza fejedelemnek köszönhető megalapítása 1050. évfordulója alkalmából meghirdetett emlékév egyszerre jelent lehetőségeket és kötelezettségeket. Már eddig is sok szép eseménynek lehettünk szervezői és részesei, például városunkba látogatott a legfőbb bírósági fórum, a Kúria, illetve Novák Katalin köztársasági elnök augusztus 20-án az itteni Szent István téren mondta el a hivatalos ünnepi beszédét, emlékezve nagy királyunkra és az államalapításra. Továbbá emléktáblákat lepleztünk le, szobrot emelünk – például II. András emlékére, s az épített örökségünket is igyekszünk fejleszteni. Például az Aranybulla-emlékművet és annak környékét állami támogatásból, teljes egészében felújíttattuk.

A további köztereinket is megszépítettük az ünnepi időszakban, amely magával hozta a további évfordulókkal kapcsolatos terveket is, hiszen 2031-ben Szent Imre, 2038-ban pedig majd Szent István halálának 1000. évfordulójáról emlékezünk meg. Tudatosítjuk, hogy ezek a jelentős fehérvári történelmi események az összmagyarságra mekkora hatást gyakorolnak.

A külhoni magyarság is otthon érezheti magát az Aranybulla szülőhelyén
Amire minden mai magyar is büszke lehet...
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Az egykori királyi Nagyboldogasszony-bazilikával kapcsolatban milyen terveket dédelgetnek?

Sajnos, az egykori koronázó szentélyt a történelem viharai során lerombolták, a köveit széthordták, jelenleg egy nagy romkert található a helyén. Az az emberek lelkében a 2013 óta nyaranta megrendezendő Koronázási Szertartásjátékoknak köszönhetően „épül fel“.

Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgató-főrendezője ugyanis kiötlötte, hogy minden nyáron más-más Árpád-házi királyunk koronázási szertartását, életútját, korát, érdemeit mutatják be a Nemzeti Emlékhelyen. Pár méterre attól a helytől, ahol a koronázási ceremóniák több évszázadon át megvalósultak.

Jó lenne, ha igazi magyar zarándokhely létesülne nemzetünk történelmi bölcsőjében. Szakemberek ez idő tájt az ott talált emberi csontokat vizsgálják, várhatóan több Árpád-házi magyar királyt sikerül beazonosítaniuk. Ha ez megtörténik akkor nyilvánvaló, hogy az újratemetésük kérdése is felmerül, ami szintén rávilágít e történelmi hely jelentőségére. Tehát mindez egy előttünk álló nagy feladat a még tartó emlékévben. Különféle kutatómunkák folynak, és már sok régészeti feltárás eredményét ismerjük. Nem reménytelen, hogy majd egyszer valamilyen méltó épületben tudjunk gondolkodni a Nemzeti Emlékhelyen.

A külhoni magyarság is otthon érezheti magát az Aranybulla szülőhelyén
Az Aranybulla-emlékműhöz vezető, terephez illeszkedő, egyedi lépcsők
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

E célok megvalósítása kapcsán milyen mértékben élvezik a magyar kormány erkölcsi-anyagi támogatását?

Az Orbán-kormánytól az erkölcsi és az anyagi támogatást is megkapjuk. A kabinet 2013. november 15-én a székesfehérvári kihelyezett ülésén indította el az ún. Árpád-ház Programot. Határozat született a Nemzeti Emlékhelyhez kötődő látogatóközpont megvalósításáról is. A döntés célja, hogy nemzetünk az Árpád-ház európai rangjához méltó módon ünnepelhesse meg az említett évfordulókat. E határozattal összhangban már nagyon sok dolgot sikerült megvalósítanunk, míg más folyamatban van.

Várhatóan 2023-ra befejeződik a koronázóbazilika látogatóközpontjának építése. Az arra lesz hivatott, hogy az oda belépők majd megkapják a kellő tudást arról, nemzetünknek mit jelentenek az ottani romok, s a királyaink koronázása és temetkezése során évszázadokon át mit jelentett az a hely, ott mely´ királyokat koronázták meg és temették el.

Sok izgalmas részlet mondható el a bazilika történetéről és épített örökségéről is. Ez is teljes mértékben kormányzati forrásokból megvalósuló beruházás.

A külhoni magyarság is otthon érezheti magát az Aranybulla szülőhelyén
Az Aranybulla-emlékmű "beszédes" éke
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Miközben az összmagyarság számára nagyon sokat jelent Székesfehérvár, felmerül a kérdés, hogy a mai fehérváriaknak mit jelentenek a külhoni magyarok?

Itt össznemzetben gondolkodunk, amit több testvérvárosi kapcsolat és az utóbbi években a Rákóczi Szövetséggel kialakított kapcsolat is erősít. E kérdés kapcsán legalább két dolgot érdemes megemlíteni. Az egyik az, hogy több elcsatolt magyar településhez is testvér- és partnervárosi kapcsolatok fűznek minket.

A többi között Csíkszeredával, Gyergyószentmiklóssal, Gyulafehérvárral és nem utolsó sorban Pozsony városával is van ilyen fontos kapcsolatunk, Szabadkával pedig mostanában alakul hasonló kapcsolat, ami a barátság, partnerség mellett kulturális és oktatási értelemben az össznemzeti ügyeinkről is szól.

Pozsony városával két koronázó város történelmi jogán jött létre a testvérvárosi kapcsolat, amit az ottani civil szervezetekkel is ápolunk. Már a királyi óriásbábjainkkal is bemutatkozhattunk a mai Szlovákia fővárosában, a szertartásjátékokkal kapcsolatban tapasztalatcserét tartottunk. A korábbi jó testvérvárosi kapcsolatok miatt Iveta Plšeková volt főpolgármester-helyettes Székesfehérvártól tiszteletbeli polgár címet kap. Ami pedig a Rákóczi Szövetséggel kialakított kapcsolatunkat illeti: az elmúlt hetekben annak támogatásával, immár ötödször tartottuk meg a kéthetes Kárpát-medencei Színjátszó Tábort. A nálunk táborozó, közel húsz külhoni magyar diák statisztaként közreműködhet a III. András – Az utolsó aranyágacska című jubileumi Koronázási Szertartásjátékban, amelynek a múlt hétvégére tervezett bemutatóit a kedvezőtlen időjárás miatt augusztus 26-ra, 27-re és 28-ra kellett halasztani, csak a sajtóbemutató valósulhatott meg. Végül az is megemlítendő, hogy vannak olyan városrészeink, amelyek egyes utcáit előszeretettel neveztük el külhoni magyarlakta településekről. A külhonból Székesfehérvárra érkezők számára izgalmas feladvány lehet megtalálni ezeket az utcaneveket. Mi tehát úgy érezzük, hogy továbbra is összetartozunk a külhoni magyarsággal.

A külhoni magyarság is otthon érezheti magát az Aranybulla szülőhelyén
Az alig 181 méter magas Csúcsos-hegyen mindenkit megérint a történelem...
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó
A külhoni magyarság is otthon érezheti magát az Aranybulla szülőhelyén
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.