2024. április 26. péntek Ervin
Mihályvári-Farkas Viktória a női 1500 méteres gyorsúszás előfutama után a világméretű koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpián a Tokiói Vizes Központban 2021. július 26-án.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Arany és ezüstök az úszó-Eb-n

Kovács Benedek 200 m háton, Milák Kristóf a világcsúcsot úszó román Popovici mögött 100 m gyorson csapott a falra másodikként. Majd jött Mihályvári-Farkas Viktória és Jakabos Zsuzsanna 400 vegyesen - kettős győzelemmel.

A szombati római úszó-Eb-programban több magyar is érdekelt volt.

Kovács Benedek 200 méter háton volt érdekelt Kós Huberttel együtt. A 24 éves magyar versenyző 1:56,03 perces egyéni csúccsal csapott a célba, másodikként, Kós Hubert 1:57,84-gyel nyolcadik lett. A számot a francia Yohann Ndoye Brouard nyerte 1:55.62-vel.

Kovács Benedek (M4 Sport): - Szokni kell még ezt az érmet... Különleges élmény számomra, nem gondoltam volna, nagy lehetőség volt, ki kellett használni, kihasználtam. Eb-döntő ez, a vb-döntőn erre nyilván nem volt lehetőség. Sikerült előrelépnem, jól sikerült a felkészülésem, szeretném mindenkinek megköszönni, aki segített ebben, megyünk tovább. Egy dologra emlékszem, nem mentem neki a kötélnek... az volt a célom, hogy a 8-as pályán úszó versenyző előtt érjek célba, mert róla tudtam, hogy ötödik volt a vb-n. Szeretném megbolygatni a világ élmezőnyét, és beleszólni a 2024-es olimpia eseményeibe is. Erre készülök.

Aztán jött a férfi 100 méteres gyorsúszás, szintén két magyar érdekelttel. Milák Kristóf az 5-ös pályán a román szupertehetség, 17 éves David Popovici mellett tempózott, és kevéssel mögötte csapott célba 47,47-es idővel, új országos csúccsal, a román világcsúcsot (46,86) úszott, egy 13 éves, szuperdresszes időt megdöntve. A szám másik magyarja, Németh Nándor ötödik helyen csapott célba (48,01). A régi országos csúcsot épp Németh tartotta, 47,69 volt az.

Németh Nándor (M4 Sport): - Nem panaszkodom, ebben ennyi volt, gratulálok a románnak és Milák Kristófnak, ezt az országos csúcsot fogjuk még passzolgatni egymásnak...

David Popivici (M4 Sport): - Egy vékony kis srác vagyok, akinek fantasztikus technikája van, és így tud világcsúcsokat dönteni. A második 50 méterre sokat edzettem, minél többet gyakorolja az ember, annál inkább menni fog. Milák Kristóf nagyszerű rivális, várom, hogy máskor is versenyezzek ellene.

Kisvártatva - mintegy negyed óra pihenő után - Milák Kristóf már 100 m pillangón volt érdekelt Kós Huberttal együtt. Utóbbi úszott az első középfutamban (51,69), Milák a másodikban (51,01). Mindketten bejutottak a vasárnapi döntőbe, Milák az 1., Kós a 8. legjobb idővel.

Kós Hubert (M4 Sport): - Az életemért küzdöttem az utolsó 25 méteren. Olyan meleg volt a last call roomban, hogy azt hittem, el fogok ájulni, tudtam, hogy valami nem oké. De a 8-as pályán ott leszek holnap. Néztem Kovács Benedek eredményét 200 háton, olyan érzésem volt, mintha én nyertem volna, a legjobb barátok vagyunk. Nekem nem volt könnyű az a szám.

200 mellen két fiunk is szerepelt, éppen becsusszant a középdöntős mezőnybe Verrasztó Dávid és Zombori Gábor is. Futamukban 6., illetve 8. helyen zártak, 12. és 15. helyezettként estek ki.

Verrasztó Dávid (M4 Sport): - Majdnem egyéni csúcs... ennek azért örülök, otthon most sokan röhögnek rajtam, de erről Mutina Ágnest kell megkérdezni... (a közvetítő televízió szakkommentátora - a szerk.)

400 női vegyesen a két legjobb idővel, a két "arany színű" pályán két magyar startolt, de egyikük sem Hosszú Katinka, a szám korábbi olimpiai bajnoka volt (és persze négyszeres Európa-bajnoka). Mihályvári Farkas Viktória rajtja rosszul sikerült, míg Jakabos Zsuzsanna végig a dobogós helyekért küzdött, végül előbbi a mellúszó résztávon felküzdötte magát az élre, Jakabos pedig jól hajrázott gyorson, így kettős magyar siker született a számban.

Mihályvári-Farkas Viktória (MTI): - Remélem, sikerült bebizonyítanom, leginkább magamnak, hogy a vb kisiklás volt csak. Úgy álltam bele a felkészülésbe a vb után, hogy magunknak bizonyítsunk az edzőmmel, ez most sikerült. Hatalmas erőt fog ez adni a továbbiakban. A döntőre úgy álltam oda, hogy nyerni szeretnék, hogy ez lehetséges, most pedig itt állok aranyéremmel a nyakamban és Európa-bajnoknak mondhatom magamat. Tavaly azt mondtam a második helyem után, hogy a himnuszt kicsit a magaménak éreztem az ezüstéremmel a nyakamban, most viszont nekem szólt.

Jakabos Zsuzsanna (MTI): - Hihetetlen így ez az egész, én már régen nem számítottam erre. Persze nagyon örülök neki, és fantasztikus érzés meghallgatni a himnuszt, még ha nem is nekem szól. Annak külön örülök, hogy itt jött ez össze, hiszen ez az egyik kedvenc uszodám.

A női 4x100-as gyorsváltók döntője zárta a programot, ezen Magyarország négyese az ötödik helyen zárt.

Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.