Újabb próbafúrásokba kezd Törökország a Földközi-tengeren - jelentette be a török elnök kedden.
Recep Tayyip Erdogan Mersinben beszélt, egy újabb török kutatóhajó elindításakor. A fúróhajó Gazipasa régió közelében két hónapon át folytat majd próbafúrásokat, kizárólag török vizeken. A török elnök szerint így elkerülhető, hogy újabb területi vita alakuljon ki Görögországokkal és Ciprussal.
Erdogan becslése szerint országa 2022-es gázszámlája elérheti a 100 milliárd dollárt, így a kutatás célja a saját forrásaik növelése és a költségvetési hiány csökkentése. Az Abduhamid Han nevű fúróhajót - amely 12 kilométeres mélységű fúrásokra is képes - az új török energiapolitika szimbólumának szánják, amellyel előnyre tehetnek szert a lelőhelyekért vívott versenyben.
A korlátozott számú gázlelőhellyel rendelkező Törökország két év szünet után kezdi újra a próbafúrásokat. Korábban Görögországgal és Ciprussal is vitája alakult ki a fúrások helyét illetően. A konfliktus török hadihajók mozgósítását, majd az Európai Unió tiltakozását váltotta ki.
Törökország és Görögország között jelenleg is feszültség van amiatt, hogy Erdogan szerint a görögök az Égei-tengeren lévő szigetekre fegyvereket szállítanak, miközben demilitarizált övezetről van szó. Athén visszautasítja a vádakat. A görög kormányszóvivő a hírre reagálva csak annyit közölt hogy tanulmányozzák a helyzetet és ha kell, megvédik a görög állam szuverenitását és biztonságát.
A Földközi-tenger keleti térsége az utóbbi évtizedben értékelődött fel, miután több próbafúrás is azt bizonyította, hogy nagy kiterjedésű földgázlelőhelyeket foglalhat magában. A part menti államok között azonban vita alakult ki, ami arra vezethető vissza, hogy az Oszmán Birodalom bukása óta folyamatos vita tárgyát képezik az országok tengeri határai.
(MTI)