Kárpátinfo hetilap


Megosztás


Az utóbbi napokban több kukoricatermesztéssel foglalkozó termelőtől kaptam visszajelzéseket azzal kapcsolatban, hogy apró fekete bogarak jelentek meg a kukoricán. Arra a következtetésre jutottam, hogy ez nem egy új kártevő, hanem a kukoricabogár jelent meg ismét nálunk.

A kártevő első példányait még 2001-ben fedeztük fel a Nagyszőlősi, valamint a Beregszászi járás határmenti falvainak kukoricatábláin feromoncsapdák segítségével. A kukoricabogár a növény egyik legveszélyesebb kártevői közé tartozik és minden évben megjelenik, ezért feladatomnak tartom, hogy kártételéről felvilágosítást adjak.

A kártevő a USA-ból származik és a balkáni országokban jelent meg először az európai kontinensen. Az Egyesült Államokban a kukoricabogár ellen úgy védekeznek, hogy a területeken kizárólag génmódosított kukoricahibrideket termesztenek, amelyek ellenállók.

Nálunk az ilyen típusú kukorica termesztése korlátozva van, vagy tilos. Ezért csak a vegyszeres védekezési módszer áll rendelkezésünkre (engedélyezett rovarölőszerek segítségével). Az „Agri Luchki” nevű cég drónok segítségével permetezi a kukoricatáblákat. Az efféle védekezési módszer hátránya abban nyilvánul meg, hogy a vegyszerek a méhekere és sok más hasznos bogárra veszélyesek. A módszert csak nagy méretű kukoricatáblákon alkalmazzák.

Felmerül a kérdés: hogyan védekezzünk a kártevő ellen a kis gazdaságokban? Magyarországon és más európai országokban a kukoricabogár ellen korlátozva védekeznek. Mivel nálunk nem áll rendelkezésre a megfelelő felszerelés, és mert a bogár kártétele még nem érte el azt a szintet, amely már komoly gazdasági kárt okozna, Kárpátalján egy reális kiút van: a kukorica, mint monokultúra termesztésének megszüntetése a kis gazdaságokban, illetve a vetésváltás alkalmazása, ami ingyenes és mindenki számára elérhető.

Várom továbbra is kérdéseiket és szívesen válaszolok Önöknek. Tel.: 0975166318 vagy 0503723469.

Novák András
szaktanácsadó