eur:
393.67
usd:
364.6
bux:
0
2024. március 29. péntek Auguszta
LEIPZIG, GERMANY - JULY 30: Joshua Kimmich (C) of FC Bayern MĂźnchen and his team mates celebrate with the winners trophy after winning the Supercup 2022 match between RB Leipzig and FC Bayern MĂźnchen at Red Bull Arena on July 30, 2022 in Leipzig, Germany. (Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images)
Nyitókép: Alexander Hassenstein

Lewandowski elment, de a Bayern erősödött

Talán az érezhető gazdasági problémák, talán az ésszerű klubvezetői szemlélet az oka, de szolid mérleget produkáltak eddig a Bundesliga 1 klubja a 2022-es nyári átigazolási időszakban. A piac ugyan még nagyjából négy hétig nyitva, de mivel ma este elkezdődik a bajnokság, gondolható, hogy a nagy kiadásokon már túl vannak a klubok. A szezonrajton ma az Eintracht Frankfurt és a címvédő, s egyben legnagyobb esélyes Bayern München csap össze.

Az idény egy szempontból feltétlenül különlegesnek ígérkezik: távozott a Bundesligából a két leggólerősebb játékos, a lengyel Robert Lewandowski és a norvég Erling Haaland. A lengyel a Bayernnél töltött nyolc bajnoki idényében 253 mérkőzésen 238 gólt szerzett, az utolsó három szezonja mindegyikében harminc gólnál többet termelt, csak a Bundesligában. A nála több mint tíz évvel fiatalabb norvég sztár 67 mérkőzést játszott 62 góllal, az is elképesztő teljesítmény.

Ha úgy tetszik, kiadóvá vált a gólkirályi trón (Lewandowski volt a legutóbbi öt idény mesterlövésze), s persze kérdés az is, hogy Julian Nagelsmann, a Bayern edzője hogyan oldja meg „Lewy” pótlását. Az előző mondat második felére könnyű a válasz, s talán tipp az első felére: Sadio Mané lehet az idény csillaga. A Liverpooltól érkezett csatár sokkal inkább beleillik a csapat játékába, mint személyisége a rekorderbajnokról kialakított „FC Hollywood” képbe. Túlzás nélkül: a 2020-as évek legszerényebb világklasszisa.

Nagelsmann, aki maga is poétikusan ifjú, néhány hete ünnepelte a 35. születésnapját – fiatalabb Creistiano Ronaldónál és Lionel Messinél is – a csapat megfiatalítását is tervbe vette, ennek hozadéka lehet, hogy a szikrázóan tehetséges, még mindig csak 19 éves Jamal Musiala kulcsszerepet kp, s a Juventustól a klubtörténet második legdrágább játékosaként érkező Matthijs de Ligt lesz az első számú középhátvéd. S tulajdonképpen ebbe a vonulatba illik, hogy a Bayern 20 millió eurót adott a 17 éves Mathys Telért, aki tavasszal már a francia élvonalban, a Rennes színeiben játszott, egyébként középpályás létére legeredményesebb játékosa volt az U17-ews Eb-t megnyerő francia csapatnak. Érkezett még két fiatal az Ajaxtól is, a 20 évesen már holland válogatott Ryan Gravenberch és a marokkói válogatott Noussair Mazraoui, aki egyébként Samy Mmaee oldalán játszik a marokkói válogatottban.

A keret még nem végleges, sem pozitív, sem negatív értelemben. Utóbbi azt jelenti, hogy továbbra is van külföldi érdeklődés a Bayern néhány kulcsjátékosa (Gnabry, Pavard, Hernandez, Sané) iránt.

A Borussia Dortmund a tavaszi keretéhez képest lemondott, vagy kénytelen volt lemondani Erling Haalandról, Steffen Tiggesről, Roman Bürki, Marwin Hitzről, Axel Witselről, Marcel Schmelzerről, Dan-Axel Zagadou-ról és a két kölcsönjátékosról, Marin Pongracicról és Reinierről. A klub 85 millió euróért vett játékosokat, további hárman – a Bosman-szabály alapján – ingyen érkeztek. Sebastien Haller került volna Haaland helyére, ám a franciaországi születésű elefántcsontparti csatárnál rákot diagnosztizáltak, kemoterápiával fogják kezelni, biztosan kihagyja az őszi szezont. Így a másik új szerzemény, Karim Adeyemi (RB Salzburg) lesz az első számú csatár. Érkezett még a válogatott védő, Nico Schlotterbeck (Freiburg) is.

A Bayer Leverkusen kerete alig változott, a Bayernen és Dortmundon kívüli világban magasnak számító összegért, 13 millió euróért vett a Sparta Prahától egy új szélsőt, Adam Hložeket.

Az RB Leipzig megtartotta Christophe Nkunkut és Joško Gvardiolt, az utóbbi időben irántuk volt a legnagyobb érdeklődés. Tyler Adams és Nordi Mukiele távozott a tavaszi keretből. (A klub eladott két olyan játékost, valamint Hvang Hi Csant és Ademola Lookmant, akik kölcsönben töltötték már az előző szezont.) A jó üzletpolitikának és az RB-brandnek köszönhetően viszonylag nagy volt a bevétel, így futotta új játékosokra: David Raum (Hoffenheim) és Xaver Schlager (Wolfsburg) összesen 38 millió euróba került.

Érdekes egyébként, hogy a Bayernt kivéve a mezőnyből, a többi 17 Bundesliga 1-es klub több mint százmillió euróval többért adott el játékost, mint amennyiért vett.

Továbbra is a német élvonal a magyar futball, a magyar válogatott szempontjából a legfontosabb nyugat-európai bajnokság. A válogatott keret öt állandó tagja, a három lipcsei (Gulácsi Péter, Willi Orbán és Szoboszlai Dominik), valamint Sallai Roland (Freiburg) és Schäfer András (Union) is készül az új szezonra. A magyar-német kettős állampolgárságú, a német U20-as válogatottban is szerepelt Dárdai Márton a Hertha BSC keretének tagja.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A 300 eurót is meghaladhatják az idei húsvéti költségek Szlovákiában

A 300 eurót is meghaladhatják az idei húsvéti költségek Szlovákiában

300 eurónál is többe kerülhet az idei húsvéti bevásárlás Szlovákiában. A Partners piackutató vállalat számításai szerint, 5 százalékkal kénytelenek többet költeni erre az emberek, mint tavaly. Az élelmiszer drágább, a húsvéti díszítés kicsit olcsóbb lett. Egyre több ünnepi asztalon jelenik meg a bárányhús.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.02. kedd, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Spanyol szupervonat-gyártót vennének magyarok - Miért izgalmas ennyire a Talgo?

Spanyol szupervonat-gyártót vennének magyarok - Miért izgalmas ennyire a Talgo?

Pár hónapja már voltak pletykák, március elején pedig hivatalossá vált, hogy spanyol vonatgyártót venne egy magyar befektetői csoport, több mint 200 milliárd forintért. A hírek szerint a spanyol kormány igyekszik keresztbe tenni a Talgo nevű cég felvásárlásának, és nemrégiben felbukkanhatott egy újabb potenciális vevő is, így korántsem biztos a siker. Összeszedtük, hogy hol tart most a sztori, hogy mit gyárt pontosan a Talgo, és hogy miért kell ennyire a spanyol cég a magyar befektetőknek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×