Az összes festményt lefoglalták a hatóságok egy floridai kiállításon, mert erős a gyanú, hogy a Jean-Michel Basquiat amerikai művésznek tulajdonított képek hamisítványok.
Zoom
A művész úr... 27 évesen az örök gyapotmezőkre költözött herointúladagolás következtében (forrás: artfinder.com)
Az Orlandói Művészeti Múzeumban kiállított 25 festmény összértéke a 100 millió dollárt is elérhetné, ha valódi Basquiat-művek lennének.
Zoom
Nem mindegy, hogy igazi vagy hamis? (forrás: Anadolu Agency / Getty)
A Heroes and Monsters: Jean-Michel Basquiat címmel február óta futó kiállítás képeit pénteken foglalta le az amerikai szövetségi nyomozóiroda, az FBI. A tárlat június 30-án zárt volna.
Zoom
Egy óvodás is tud ilyet "hamisítani" (forrás: wionews.com)
Az eddig ismeretlen állítólagos Basquiat-képeket újrahasznosított csomagolóanyagra, kartonpapírra festették és egyiknek a hátoldalán olyan felirat szerepel, amely csak 1994-ben, hat évvel az alkotó halála után keletkezhetett - értesült a The New York Times.
A tulajdonosok - egy műkereskedő és egy nyugdíjas -, valamint a múzeum igazgatója azt állítja, hogy a képeket 1982-ben festette Basquiat, aki azokat 5000 dollárért eladta el az időközben elhunyt Thad Mumford forgatókönyvírónak. Szerintük Mumford egy bútorraktárban helyezte el a képeket, majd 30 évre elfeledkezett róluk.
Az FBI egy műkincscsempészettel foglalkozó szakértője azonban 2014-ban találkozott a televíziós forgatókönyvíróval, aki tagadta, hogy valaha is vásárolt volna Basquiat-művet, vagy hogy lenne ilyen a raktárában.
A The New York Times szerint az FBI-nak bizonyítékai vannak arra, hogy hamis okmányokkal próbálták igazolni a festmények eredetét, hogy jó pénzért eladják őket.
(MTI)