Nyitókép: Euronews

 

Hszi Csin-ping a BRICS országok üzleti fórumán lényegében Ukrajnát tette felelőssé az oroszok kezdte háborúért, és visszautasította, hogy Amerika „az erő pozíciójából” versengjen országával, ahogy azt Joe Biden megfogalmazta.

 

Hszi Csin-ping ostobaságnak minősítette Joe Biden elnök azon szándékát, hogy az Egyesült Államok „az erős pozíciójából” versenyezzen Kínával.

 

A kínai elnök az úgynevezett BRICS-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) éves üzleti fórumán Pekingből tartott virtuális beszédében azt mondta, hogy a világ „egy évszázad óta nem látott” változásokon megy keresztül. Az alkalmat arra használta fel, hogy bírálja az amerikai szövetségépítést Ázsiában, de nekiment a Nyugat Oroszország elleni átfogó szankcióinak is, amelyeknek szerinte nem szándékolt következményei lehetnek.

 hirdetes_810x300  

„Az elmúlt évszázadban az emberiség átment két világháború csapásán és a hidegháború sötét árnyékán. A múlt tragédiái azt tanítják nekünk, hogy a hegemónia, a csoportpolitika és a blokkok közötti konfrontáció nem hoz békét vagy biztonságot, csak háborúkhoz és konfliktusokhoz vezet”

 

– jelentette ki Hszi, aki szerint az ukrajnai válság egy újabb „ébresztő hívás” a világ számára.

 

A kínai elnök szerint ugyanis a háború arra emlékeztet bennünket, hogy az „erőpozícióba” vetett vak hit és a katonai szövetségek kiterjesztésére tett kísérletek – mások kárára – csak biztonsági dilemmába sodornak – ezzel tehát egyszerre okolta az ukránokat az őket ért invázióért és szállt szembe Bidennel, aki közölte:

 

„az erő pozíciójából versenyezzünk Kínával azáltal, hogy jobban építkezünk otthon és együttműködünk szövetségeseinkkel és partnereinkkel”.

 

Az Egyesült Államok és Kína közötti feszült kapcsolat csak tovább romlott azzal, hogy ellentétes álláspontot képviselnek Oroszország ukrajnai inváziójával kapcsolatban: Washington nyíltan elítélte Moszkvát, Peking pedig, tekintettel a Kremllel való létfontosságú stratégiai partnerségére, tartózkodott ettől.

 

Amerika épp ezért álságosnak tartja Kína kinyilvánított semlegességét a konfliktussal kapcsolatban, míg Kína a Nyugatot és a NATO-t hibáztatja a háború kirobbantásáért, mivel nem vette figyelembe Oroszország „jogos biztonsági aggályait”.

 

Euronews

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 4 olvasónak tetszik ez a cikk.