Denny Tamaki, Okinava kormányzója az amerikai katonai jelenlét csökkentését követelte a Japánhoz tartozó szigeten a második világháború egyik legvéresebb ütközetének 77. évfordulója alkalmából tartott rendezvényen.
A ceremónián mintegy háromszázan vettek részt, köztük Kisida Fumio japán miniszterelnök, aki délben egyperces csöndes megemlékezést követően krizantémokat helyezett el a csatában elesettek emlékére. A résztvevők számát a koronavírus-járványra tekintettel alacsonyan próbálták tartani.
Beszédében Tamaki az Okinaváért vívott küzdelmet Oroszország ukrajnai hadműveletével vonta párhuzamba, mondván, a települések, épületek és kultúra elpusztítása, valamint a félelemben élő ukránok emlékeztetik a japánokat a 77 éve történt eseményekre a szigeten.
A kormányzó erőfeszítéseket sürgetett az atomfegyverek betiltására és a háborúkról történő lemondásra, hogy "Okinava sose válhasson ismét csatatérré".
Tamaki egyben arról is beszélt, hogy a helyi amerikai támaszpontok jelentős terhet jelentenek a sziget lakóinak, különös tekintettel a zajra, a környezet-szennyezésre, a balesetekre és a katonákhoz köthető bűnözésre.
Kisida kormányfő egyetértett azzal, hogy a központi kormányzatnak nagyobb erőfeszítést kell tennie Okinava katonai bázisok miatti terheinek enyhítésére és gazdasági felzárkóztatására. Mindemellett a japán miniszterelnök a kínai, észak-koreai és orosz fenyegetésekre hivatkozva ígéretet tett Japán védelmi képességei és védelmi kiadásai növelésére, és ezzel együtt is Japán "békeszerető" mivoltának megőrzésére.
Az 1945. június 23-án véget ért okinavai csatában mintegy 200 ezren vesztették életüket, többségében a sziget lakói. A Japán területének alig egy százalékát kitevő Okinavát a második világháborút követően szállta meg a győztes Egyesült Államok, és csak 1972-ben került vissza a szigetországhoz. A stratégiai helyzetű szigeten állomásozik a Japánban jelenlévő mintegy 50 ezer amerikai katona körülbelül fele, a katonai létesítmények zömével. A helybélieknek nincs ínyére a kényszerű együttélés, kivált, mert aggódnak, hogy belesodródhatnak a regionális feszültségekbe. Okinava közelében van ugyanis a független kormányzattal rendelkező Tajvan, amelyet Kína a saját területének tekint.
Okinava egyébként májusban ünnepelte az anyaországhoz történt visszatérésének 50. évfordulóját.
(MTI)