Nyitókép forrása: pixabay.com

 

Az Eurostat napokban több érdekes és beszédes mérőszámot is közzétett a tagállamok gazdasági teljesítményével kapcsolatban. A legutóbbiak, bár az életszínvonalunkról tanúskodnak, a legtöbbet mégis Szlovákia uniós felzárkózásáról árulták el.

 

Lélektani fordulat állt be az egy főre eső GDP uniós átlaghoz mért számába. Az Eurostat szerint a tavalyi évben az egy főre eső bruttó hazai termék az uniós átlag 68 százalékra csökkent. Ez azért fontos adat, mert Szlovákia a járvány előtt kifejezetten jól teljesített ezen a téren.

 

Az utolsó nagyberuházás évében (2015, Jaguar Land Rover) még 78 százalékon álltunk. Két évvel később az uniós átlag 70 százalékára gyengült a mutató, a globális autóipar és a szlovákiai versenyképesség első megroppanásakor, 2019-ben pedig 69 százalékra. 2020-ban volt egy rövid és gyenge 1 százalékpontos javulás, ám 2021-ben a negatív trend folytatódott, és egy főre eső GDP tavaly az uniós átlag 68 százalékát érte csak el.

 

 hirdetes_300x300  

Vagyis tíz százalékpontos leépülés történt alig hat év alatt.

 

Csak halkan jegyezzük meg, hogy mindeközben Magyarország 70 százalékról az uniós átlag 76 százalékára növelte egy főre jutó GDP-jét…

 

Van egy másik, életszínvonal szempontjából talán valamivel pontosabb mérőszám is, az egy főre eső reálfogyasztás, ami a háztartások „végső fogyasztási kiadásaira” összpontosít.

 

Eszerint például egy luxemburgi háztartás 46 százalékkal többet fogyaszt (költ el), mint az uniós átlag, míg a bolgár háztartások az átlagnál 37 százalékkal kevesebbet fogyasztanak – ez két ország volt 2020-ban a két szélsőérték.

 

Szlovákiában ez a fogyasztási mutatószám 2021-ben az uniós átlag 70 százalékát érte el – nagy változás nem történt, az elmúlt években plusz-mínusz egy-egy százalékponttal 70 százalék körül mozgott.

 

Forrás: Eurostat

 

A harmadik beszédes mutató, az az uniós árszínvonalhoz való felzárkózás. Érdekes módon, az árak követésében Szlovákia töretlenül sikeres. 2016-ban az uniós árszínvonal 75 százalékán álltunk, mára ez 82,6 százalékra emelkedett.

 

Vagyis miközben az egy főre eső GDP-ben és fogyasztásban hanyatlás illetve stagnálás van, árszínvonalban „fejlődünk” fel a nyugathoz. Magyarországon apró eltérésekkel 62 százalék körül mozgott az elmúlt hat évben az uniós átlaghoz mért árszínvonal.

 

 

A teljes képhez hozzátartozik, hogy a jelenlegi állapothoz nagyban hozzájárult a Smer kormányai alatti meggondolatlan és opportunista gazdaságpolitika, amely nem használta ki a „jó időket” a magasabb hozzáadott értéket képviselő gazdasági szektorok kiépítésére és az oktatásügy felzárkóztatására. Mára ennek minden káros következménye kezd megmutatkozni.

 

 

Megállapodás született az uniós minimálbérről

 

Eurostat

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 2 olvasónak tetszik ez a cikk.