Válaszlépéseket határozott el a moszkvai kormány az Oroszország elleni, egyes orosz hivatalos személyeket, illetve vállalatokat sújtó legutóbbi amerikai és kanadai szankciók miatt, de az érintettek listáját nem hozza nyilvánosságra.
Oroszország nem hagyja figyelmen kívül az Egyesült Államok és Kanada által életbe léptetett szankciókat - közölte a moszkvai külügyminisztérium.
"A szankciók általában nem tartoznak a mi módszereink közé, a barátságtalan lépések azonban válaszra kényszerítenek bennünket" - fogalmazott a külügyminisztérium szóvivője, utalva arra, hogy Washington és Ottawa legutóbbi szankciói ez alól nem jelentenek kivételt.
A külügyminisztérium nem közölt részleteket az orosz válaszlépésekről, sőt nyomatékosan utalt arra: Moszkva szándékosan nem hozza nyilvánosságra, hogy kiket sújtanak az orosz válaszlépések. "Az érintettek megtudják ezt akkor, amikor vízumért folyamodnak" - hangzott a hivatalos moszkvai nyilatkozat.
Az Egyesült Államok és Kanada április végén, illetve május elején Vlagyimir Putyin orosz elnök közvetlen környezetéhez tartozó kormánytisztviselőkre és vállalatokra vetett szankciókat, hivatalos indoklás szerint megtorlásul azért, mert Moszkva mélyíti a kelet-ukrajnai válságot.
Ukrajna most sem fizette a gázszámlát
Ukrajna nem fizette ki időre Oroszországnak az áprilisban szállított földgáz árát, gázszámla-tartozása így tovább nőtt - jelentette be a Gazprom orosz gázipari cég.
A Gazprom szóvivője megerősítette azokat a korábbi orosz bejelentéseket, hogy Ukrajna teljes gázadóssága a márciusi 2,2 milliárd dollárról április végére 3,508 milliárd dollárra emelkedett.
Kijev számos esetben fizetett késedelmesen a múltban következmények nélkül, de 2008-2009, illetve 2005-2006 telén az árvita odáig fajult, hogy leállt az orosz gáz szállítása Európába Ukrajnán át.
A két ország közötti megállapodás értelmében Ukrajna a gázszállítás ellenértékét minden hónap 7-ig fizeti ki.
Oroszország áprilistól csaknem duplájára emelte az Ukrajnának szánt földgáz árát, ami ezer köbméterenként így 485 dollár lett, miközben az európai fogyasztók átlagosan 370-380 dollárért kapják.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerdán utalta át az ukrán központi bank számlájára a Kijevnek megítélt, két évre szóló, 17 milliárd dolláros segélycsomag első, 3,19 milliárd dolláros részletét. A segélycsomag egy részét a rendezetlen gázszáma kiegyenlítésére, illetve későbbi energiavásárlásokra fordíthatja az ukrán állam.
Május elején Jurij Prodan ukrán energiaügyi miniszter azt mondta, hogy nem állja meg a helyét az az orosz állítás, miszerint már csaknem 3,5 milliárd dollár a kifizetetlen ukrán gázszámla. Állítását azzal támasztotta alá, hogy Ukrajna többször jelezte: nem ért egyet a drasztikus áremeléssel, de továbbra is hajlandó fizetni az április előtti, azaz az ezer köbméterenként 268,5 dolláros árat. "Ha Moszkva ebbe beleegyezik, Kijev haladéktalanul rendezi gázszámláját" - tette hozzá.
Az ukrán energiaügyi miniszter egyben jelezte: a kijevi kormány a stockholmi nemzetközi választott bírósághoz fordul a Gazprommal szembeni árvita miatt, ha Moszkva harminc napon belül nem hajlandó semleges területen, Londonban tárgyalóasztalhoz ülni és megvitatni a nézeteltérést.
(MTI - Hír 24 nyomán)