György Ferenc ipolybalogi plébános hozza a Szent Korona-másolatot Fotó: Berényi Kornélia/Felvidék.ma

Június 6-án, a Szent Korona hitelesített másolatának felvidéki őrzői érkeztek a királyi városba és hozták el az ipolybalogi Szent Miklós templomban őrzött ereklyét.

A pünkösdhétfői szentmisén dr. Török Csaba, az Esztergom-Vári főszékesegyházi plébánia kormányzója fogadta a György Ferenc ipolybalogi plébános által elhozott Szent Korona-másolatot, melyet elkísért Bálint Péter polgármester, Balogh Gábor a Csemadok Nagykürtösi Területi Választmányának elnöke, Lőrincz Sarolta Aranka ipolybalogi hagyományőrző és az ipolybalogi hívek.

Párkány-környéki zarándokok a Szent Korona-másolattal Fotó: Berényi Kornélia/Felvidék.ma

Jelen volt Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének elnöke és Ónodi Krisztián balassagyarmati palóc értékmentő. A szentmisere érkeztek zarándokok, nemcsak a palóc-vidékről, hanem a Duna túlpartjáról Párkányból és a környékbeli falvakból egyaránt.

Pünkösdhétfői szentmise az esztergomi bazilika szentélyében Fotó: Berényi Kornélia/Felvidék.ma

Ft. Török Csaba, a szentbeszédben kiemelte az esemény jelmondatát: „A Szent Korona birtokosa Jézus.” A Szent Korona és annak másolata őrzi Jézus Krisztus képét, így bárhová viszik, mindig az övéi közé megy, hisz mindnyájan Krisztuséi vagyunk – hangsúlyozta az esperes, majd kiemelte annak a küldetésnek a jelentőségét, mely mindenkit megszólít, s amelyhez megtartó erőt ad a földi és az égi hazához való kötődés, valamint a keresztény és a nemzeti értékek megőrzése és továbbadása.

Ft. György Ferenc köszönetet mondott az Ipolybalogon őrzött Szent Korona másolatának fogadásáért és Szent Korona Érmet adományozott Török Csaba atyának.

Lőrincz Sarolta Aranka ipolybalogi népviseletben énekel Fotó: Berényi Kornélia/Felvidék.ma

Elmondta, hogy a Szent Korona nem devalválódik, vagyis nem csökken az értéke, nem veszít a jelentőségéből, hisz a magyarságunk és a kereszténységünk jelképe. Nem hamisítvány, akár minden magyar faluban lehetne Szent Korona-másolat.

Az ipolybalogi Szent Koronáról tudni lehet, hogy minden mérete egy milliméterrel kisebb, hogy ne lehessen hamisítványnak nevezni. Így az ipolybalogi Szent Korona az első hiteles másolata az eredetinek.

Egyéb másolatokkal szemben a teljes hűséget mutatja, hogy a zománcképek nem festettek, hanem égetéssel készültek. Az eredeti aranyból, míg a másolat ezüstből készült, és arannyal van bevonva. Minden része hasonlít az eredetihez, annak hibáival együtt: ilyen a kicsorbult ékkő, a megroppant oldal, a nem szimmetrikus illesztés. A 2005-ben aprólékos pontossággal készült korona méltó az eredetihez, mely pápai áldásban is részesült.

A Szent István szülővárosában tartott szentmise tiszteletére, Lőrincz Sarolta Aranka palóc értékmentő és hagyományőrző felöltötte az ipolybalogi népviseletet és elénekelte az Imádkozzunk a hazáért című egyházi éneket.

Vesztergám Miklós tárogatóművész Fotó: Berényi Kornélia/Felvidék.ma

Az eseményen közreműködött még Vesztergám Miklós tárogatóművész.

(Berényi Kornélia/Felvidék.ma)