Az ellenzéki többségű lengyel szenátus szerdán egyhangúlag elfogadta, egyúttal viszont több módosítással visszaküldte a szejmnek azt az államfői tervezetet, amely a legfelsőbb bíróság fegyelmi kamarájának Brüsszel által szorgalmazott megszüntetését irányozza elő.
Az Andrzej Duda lengyel elnök által benyújtott és a szejmben múlt héten megszavazott tervezetet a szenátusi módosításokkal együtt a 100 fős felsőházban 97-en támogatták, ellenszavazatot senki sem adott le.
A módosított tervezet most újból visszakerül a szejmbe. Ott a kormánykoalíció, valamint az őt általában támogató Kukiz´15 ellenzéki jobboldali tömörülés rendelkezik többséggel, így lehetőség van a szenátusi módosítások elutasítására és a kormánypárti változat végleges elfogadására.
Az eredeti, alsóházi változat értelmében a megszüntetett fegyelmi kamara tagjai a legfelsőbb bíróság más kamarájában folytathatják munkájukat, vagy - ha úgy döntenek - nyugállományba vonulhatnak. Egyúttal a legfelsőbb bíróságnál létrehoznak egy új, a szakmai felelősség ügyeivel foglalkozó kamarát, amelynek 11 bíráját az államfő jelöli ki a korábban sorsolással az összes legfelsőbb bírósági tag közül kiválasztott 33 fős csoportból.
Az ötéves időszakra kinevezett 11 bíró a fegyelmi felelősség ügyei mellett az eddigi feladatkörében is döntene.
A szenátusi módosítások a többi között arról szólnak, hogy a fegyelmi kamara tagjai nem folytathatnák bírói munkájukat, és nyugdíjállományba sem vonulhatnának. Az új kamara tagjainak legalább hétéves legfelsőbb bírósági gyakorlattal kell rendelkezniük. Ezek a módosítások azon bírák kiiktatását célozzák, akiket a jelenlegi kormány idején elfogadott, az ellenzék által bírált előírások alapján neveztek ki.
Egy másik szenátusi módosítás szerint hatálytalanná válna a fegyelmi kamara összes eddigi döntése.
Az Európai Bizottság (EB) azt követelte, hogy a 23,9 milliárd euró értékű vissza nem térítendő támogatást és a 11,5 milliárd eurós kölcsön lehívását célzó lengyel helyreállítási terv mérföldkövei közé tartozzon a fegyelmi kamara megszüntetése, a bírói fegyelmi rendszer megreformálása, valamint a jogtalanul elbocsátott bírák újbóli alkalmazása.
Szerdán a varsói szenátusi szavazás előtt az EB közölte: elfogadta a lengyel helyreállítási tervet. Hivatalos lengyel bejelentés szerint az erről szóló megállapodást csütörtökön Varsóban írják alá Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke látogatásakor.
(MTI)