eur:
385.95
usd:
354.89
bux:
69102.5
2024. május 16. csütörtök Botond, Mózes
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfő, a Fidesz elnöke (j) fogadja Tom Van Griekent, a belgiumi Flamand Érdek párt elnökét (b) a Karmelita kolostorban 2022. május 20-án. Mellettük Gál Kinga, a Fidesz alelnöke és Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója. Tom Van Grieken a Conservative Political Action Conference (CPAC) Hungary konzervatív politikai fórum vendégeként érkezett Budapestre.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Orbán Viktor másra bízta a válaszokat, de a szócsatáknak nem lesz vége

Ezentúl az Országgyűlésben ugyanúgy Orbán válaszol az ellenzék interpellációira és kérdéseire, mint eddig, azzal a különbséggel, hogy nem Orbán Viktor, hanem Orbán Balázs. A parlament ugyanis módosította az országgyűlési törvényt, és a miniszterelnök helyett annak politikai igazgatójára bízta ezt a feladatot. Ez azonban nem azt jelenti, hogy Orbán Viktor nem áll szóba az ellenzékkel, hiszen a legnagyobb szócsatákra alkalmat adó parlamenti műfajt megtartotta magának.

Magyarországon sokáig a miniszterelnökön kívül csak a miniszterek és az államtitkárok számítottak politikai felső vezetőnek, de már a kormányfő politikai igazgatója is az. A politikai igazgató a miniszterelnök főtanácsadója, magyarázta Orbán Balázs korábban az InfoRádió Aréna című műsorában. „Nekem az a dolgom, hogy a miniszterelnök körül dolgozó tanácsadók munkáját koordináljam, illetőleg én magam is tanácsadói feladatokat látok el… ez a kormányzati szerkezet része, miniszterelnöki biztosként látom el ezt a feladatot” – fogalmazott.

A politikai igazgatónak most még nagyobb lett a mozgástere, hiszen egy új módosítás értelmében ezentúl

a miniszterelnök helyett a politikai igazgató is válaszolhat az országgyűlési képviselők interpellációira és kérdéseire.

Az interpelláció és a kérdés nagyon fontos parlamenti műfaj: a képviselők ezeket az Alaptörvényben is nevesített eszközöket alkalmazva közvetlenül fordulhatnak a kormány tagjaihoz vagy azok megbízottjaihoz, sőt, kérdés esetében az alapvető jogok biztosához, az Állami Számvevőszék elnökéhez, a legfőbb ügyészhez és a Magyar Nemzeti Bank elnökéhez.

Interpelláció csak kormánytagokhoz lehet intézni, viszont a képviselőt megilleti a viszontválasz joga és az, hogy ne fogadja el a választ. Ez utóbbi esetben az Országgyűlésnek kell szavaznia arról, hogy elfogadja a választ, vagy nem. A miniszterelnök azonban megteheti, hogy „halaszthatatlan közfeladataira hivatkozva” egy miniszterre vagy egy államtitkárra bízza a választ. És Orbán Viktor általában él is ezzel a lehetőséggel. Az tehát, hogy mostantól a politikai igazgatója, Orbán Balázs is válaszolhat az interpellációkra és a kérdésekre, nem nagy változás, hiszen ő a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkáraként eddig is gyakran megtette.

Fontos kiemelni azonban, hogy

a törvénymódosítás az azonnali kérdésekre nem vonatkozik,

ha ő a címzett, azokra továbbra is a miniszterelnöknek kell válaszolnia, a házszabály szerint legkésőbb a képviselő személyes válaszadást kérő nyilatkozatát követő 3. soron következő azonnali kérdések órájában. Attól, tehát nem kell tartani, hogy az Országgyűlés élő közvetítését vagy az InfoRádió parlamenti tudósításait figyelemmel kísérő választópolgároknak a jövőben nélkülözniük kell a szócsatákat az ellenzék és Orbán Viktor között.

A 36 éves jogászi is politológus végzettségű Orbán Balázs, a Miniszterelnökség miniszterhelyettese valamint parlamenti és stratégiai államtitkára 2021. augusztus 20-án lett Orbán Viktor politikai igazgatója, és 2020 óta ő a Matthias Corvinus Collegium kuratóriumi elnöke is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Biztonságpolitikai szakértő: nonszensz, ahogyan Robert Ficó testőrsége reagált

Biztonságpolitikai szakértő: nonszensz, ahogyan Robert Ficó testőrsége reagált

Milyen általánosnak mondható következtetéseket lehet levonni a szerdai szlovákiai merényletből? Valóban történhetett mulasztás a védett személy biztosítása terén? Horváth József biztonságpolitikai szakértőt, nyugállományú vezérőrnagyot, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadóját kérdeztük.

Szakértő: a kampány megkönnyíti a magányos merénylők dolgát

Bár az utóbbi években nem történt politikai merénylet Európában, a magányos elkövetőket nehéz leleplezni. A mostani összeurópai kampány idején azonban a szokásosnál is nagyobb a biztonsági kockázat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.16. csütörtök, 18:00
Kocsis Máté
a Fidesz parlamenti frakciójának vezetője
Hamar lendületüket vesztették a tőzsdék

Hamar lendületüket vesztették a tőzsdék

Kedvező nemzetközi hangulattal számolhatunk a mai kereskedés során, hiszen tegnap megérkezett a hét legfontosabb adata, mely szerint az amerikai infláció a vártnál kedvezőbben alakult áprilisban, ennek hatására pedig mindhárom vezető amerikai indexet történelmi csúcsra küldték tegnap. Ezek után az ázsiai piacokon is pozitív hangulat uralkodott, azonban az európai tőzsdéken csak iránykeresés lászik. Itthon az utolsó blue chip is közzétette első negyedéves gyorsjelentését, a Magyar Telekom a bevételek és az EBITDA jelentős növekedéséről, valamint az idei profitvárakozás megemeléséről számolt be - a jelentést követően emelkedik a Telekom árfolyama.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×