eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 19. vasárnap Ivó, Milán
Nyitókép: Pixabay

Fuldoklik a hazai hospice ellátás

Öt éve nem nyúltak a terület finanszírozásához, pedig több tízezer beteg érintett.

Nélkülözhetetlen munkát végeznek, mégis napi szintű finanszírozási gondokkal küzdenek az otthoni szakápolást és hospice ellátást végző szolgáltatók. A több tízezer beteget ellátó, és a kórházakat jelentősen tehermentesítő szolgáltatóknál dolgozó, magasan képzett szakemberek vizitdíja 2017 óta változatlanul mindössze néhány ezer forint. A várólisták már most több hónaposak, de a szakemberek attól félnek, ha nem történik előrelépés, egyes településeken akár meg is szűnhet a szolgáltatás – írja a hvg.hu.

Itthon a betegek számára otthoni környezetet biztosító hospice, vagyis palliatív ellátás 1991 óta létezik, 2004 óta pedig a társadalombiztosítás is finanszírozza a – 2020-as adatok alapján – 96 betegellátó intézményt és otthoni ápolási szolgálatot.

Ez utóbbi fogalom két területet fed le:

  • az otthoni szakápolást, amikor krónikus betegeknek saját környezetükben segítenek szakápolók, valamint
  • az otthoni életvégi ellátást, azaz közismertebb nevén hospice-t

– rögzíti a cikk, majd megállapítja, hogy mivel öt éve változatlan a finanszírozása mindkét, több tízezer beteget érintő területnek, helyenként megszűnéssel fenyegető nehézségekkel néznek szembe.

Az ellátás a mai napig vizitdíj alapú, ez az otthoni szakápolás esetében 3000-3700, otthoni hospice esetén 4400 forint.

A Magyar Hospice-Palliatív Egyesület szerint otthoni hospice-ban 1500-1600, a szakápolásban 3000-3500 kolléga dolgozhat, de sokan mellékállásban végzik a szolgáltatást, és átfedések is vannak köztük, így a számukat nehéz megbecsülni – írják.

A cikk ezután a hospice ellátásban dolgozókat szólaltat meg, részletezi a terület problémáit, bemutatja a finanszírozásában fellépő nehézségeket. Kiderül az is, mit válaszolt az Emmi felvetéseikre. Az egyik legfontosabb megállapítás, hogy a szolgáltatók szerint a jelenlegi alapdíjat legalább több mint a duplájára, 10 ezer forintra kellene emelni, és inflációkövető finanszírozásra van szükség.

Zárásként ezt mondja az egyik megszólaló: „Nem tudjuk, meddig bírjuk.”

Címlapról ajánljuk
Borzasztó szerencséje volt  - beszélt a túlélőről a verőcei polgármester a hajótragédia után

"Borzasztó szerencséje volt" - beszélt a túlélőről a verőcei polgármester a hajótragédia után

Fejsérülést, kulcscsontsérülést, sebeket, zúzódásokat szenvedett az a férfi, akinek sikerült kiúsznia a szombat éjjeli verőcei hajókatasztrófa után. A polgármester szerint hatalmas szerencséje is volt.

A német gazdaság vagy a válogatott pörög majd jobban az Eb-n?

A 2006-os labdarúgó-világbajnokságra tündérmeseként emlékeznek vissza Németországban, a válogatott bronzérme mellett a gazdasági hatások miatt is. Sokan hasonlóban reménykednek idén nyáron is, ám sok mindentől függ, hogy a tündérmese megismétlődik-e.

Marilyn Monroe-tól Billie Eilishig – Dívák és Ikonok a Magyar Zene Házában

Magyarország nemzetközi kulturális pozícióját mutatja, hogy a londoni Viktória és Albert Múzeum először Budapestre utaztatja nagy sikerű Dívák és Ikonok című kiállítását, amelyet a Magyar Zene Háza magyar művészek történeteivel, tárgyaival egészített ki – mondta Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár a tárlatot megnyitó beszédében.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×