364.98
bux:
65384.6
2024. március 28. csütörtök Gedeon, Johanna
Lékai Máté (k) a magyar-szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokság B csoportjában játszott Magyarország - Portugália mérkőzésen a budapesti MVM Dome-ban 2022. január 16-án.
Nyitókép: Lékai Máté (k) a férfi kézilabda Európa-bajnokság B csoportjában játszott Magyarország - Portugália mérkőzésen a budapesti MVM Dome-ban. MTI/Kovács Tamás

A magyar válogatott most jól bírta a hajrát, és legyőzte a portugálokat

A magyar férfi kézilabda-válogatott megint körömrágós meccset játszott a részben hazai rendezésű Európa-bajnokság csoportkörében. A végig kiélezett meccsen öt másodperccel a vége előtt Máthé Dominik lőtte a győztes gólt, 31-30-ra nyert a csapat.

A meccskeret nem változott, de mivel Bánhidi Bence nem mozgott a bemelegítés alatt, várható volt, hogy nem ő kezd. így is lett, Topic Petar játszott beállóban. A kapuban Mikler Roland kezdett. A meccs nem indul jól, Máthé Dominik eladta a labdát az első támadásban, Salina lépett ki, és nem hibázott. Areia hetesből, Martins pedig betörésből talált be, a mieink az ötödik percben szépítettek, Máthé büntetője volt eredményes. Az átlövéseket Capdeville hatástalanította, de Bóka szélről be tudta csapni a portugál kapust. Az ellenfél nem alkalmazta még ekkor a hét a hat elleni támadójátékot, de nem is volt rá szüksége, tudta tartani előnyét, Cavalcandi Topic kiállítása után lőtte a portugálok ötödik gólját. Lékai Máté gyorsan válaszolt (3-5).

A magyar együttes is emberelőnybe került, de Máthé a felső lécre vágta a ziccert. A védekezés kezdett összeállni, és még fórban Szita Zoltán bombázott a kapuba – egy gólra feljöttek a mieink, a portugálok időt is kértek. A lövést Mikler könnyedén hárította, az újabb emberelőnyből pedig Topic egyenlített a 13. percben. Martins becspata szegedi csapattársát, de Szita jó helyzetfelismerése után újra egyenlő volt az állás, majd Sipos harcias labdaszerzése után Pedro cundere is becsorgott – először vezetett a meccsen, sőt, az egész Eb-n a magyar válogatott. Ráadásul Martins két percet is kapott.

Bodó kiállítása alatt Mikler lábbal védett, Szita pedig bombázott (6-8). Magalhaes gólja után Topic szedte össze a labdát kicsavarodott testhelyzetben, és mesteri góllal ugrasztotta talpra a nézőket. Állandósult az 1-2 találatnyi különbség a két együttes között. Topic második büntetése után Rosta Miklós állt be, és rögtön eredményes volt, ahogy Máthé kedvét sem szegte, hogy egy üreskapus gólját visszavonták, utána nagy gólt szerzett átlövésből.

A 25. percben egyenlítettek a portugálok, egy elrontott magyar akció után Duarte talált be, 12-12-nél pedig időt is kért a magyar kispad. Ancsin remek lövése után újra a magyaroknál volt az előny, majd Mikler védett, de nem sikerült leszakítani az ellenfelet. Martins újra túljárt a magyar kapus eszén. Bodó bombájára hetesből érkezett válasz, és a félidő utolsó megmozdulása a portugáloké volt, Silva betörésből volt eredményes, így újra az ellenfél állt jobban (14-15).

Második félidő

A szünet után Székely Márton állt be a magyar kapuba, és rögtön védett. A második oldalon Máthé hetesből egyenlített, majd az újabb Székely-védés után Bóka lőtte be a gyors akciót, ezzel bő két perc alatt sikerült fordítani. A portugálok rendre egyenlítettek, Lékai két góljára is érkezett válasz (18-18). A folytatásban sem tudott ellépni a magyar együttes, minden hazai találat után a portugálok is eredményesek voltak.

A 42. percben szakadt meg a sorminta, Székely védése után a magyar akcióban jól találták meg Topicot, így 23-21-re vezettek a mieink. A portugálok megpróbálkoztak a 7 a 6 elleni támadással, és egyenlítettek is a 45. percben, emberelőnyben, miközben Lékai két lehetősége is kimaradt. Az újabb hetest is Máthé lőtte be, majd a hősies védekezés után Hanusz talált be bátor betörés után, közben kiharcolva egy kiállítást is (25-23).

Bóka és Ancsin gólja után az utolsó tíz percet az eddiginél is nagyobb, 3 gólos előnnyel kezdték a mieink. Areira hetesből csökkentette a különbséget, de az emberhátrány alatt Hanusz harcolt ki megint hetest, amit Máthé biztos kézzel lőtt be. A magyar időkérés után nem sikerült újabb gólt szerezni, az egyre inkább rohanó portugálok viszont Duarte találatával egyre csökkentették a hátrányukat, sőt az 56. percben Iturriza egyenlített is.

Idegesen támadtak a magyarok, de Lékai harcolt egy hetest - Máthé pedig először hibázott. A másik oldalon Székely lábbal védett rendkívül fontos pillanatban. Szita két rossz lövés harmadszor már a kapuba talált, két perccel a vége előtt 29-28 volt az állás.

A portugálok kaptak egy hetest, Areira Mikler fölött be is lőtte, így maradtak az izgalmak. Az utolsó percre fordulva Iturriza kapta meg a harmadik kiállításást, a hetest Lékai lőtte be (30-29). 23 másodperccel a vége előtt a vendégek időt kértek, és Salina egyenlített is beállóból. Maradt 12 másodperc, és időkérés. Két passz után Máthé ment fel és belőtte!

Megvan az első győzelem az Eb-n. Kedden Izland következik.

Címlapról ajánljuk
Kis-Benedek József az Arénában: a moszkvai merényletet nem csak az Iszlám Állam szervezte

Az Iszlám Állam mellett ukrán katonai hírszerzést sejti a 137 ember halálát követelő múlt pénteki terrortámadás mögött Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt arról is, hogy folyamatosan erősödik az együttműködés Irán, Oroszország és Kína között, és részletesen szólt arról is, hogy miért fontos az izraeli miniszterelnöknek, hogy háborúzzon a gázai övezetben, és kik támogatják ebben.

MNB: megnőtt a forint inflációra gyakorolt hatása

A korábban vártnál mérsékeltebb növekedés, alacsonyabb, de az év közben kissé emelkedő infláció vár a magyar gazdaságra az idén – derül ki a Magyar Nemzeti Bank inflációs jelentéséből, amely 2025-re vetíti előre a 3 százalékos inflációs cél elérését.