Révbe ért nyugati nyitás: 43 ország diplomatájával tartott diplomáciai találkozót a Jobbik

Révbe ért nyugati nyitás: 43 ország diplomatájával tartott diplomáciai találkozót a Jobbik

43 ország részvételével tartott diplomáciai reggelit pénteken a Jobbik – erről első körben Gyöngyösi Márton, az ellenzéki párt európai parlamenti képviselője számolt be. Az Alfahír megkeresésére a Jobbik elnökhelyettese megerősítette: többnyire a háttérben, de évek óta fejlesztik diplomáciai kapcsolataikat, az idei év első találkozóján pedig már 43 ország képviseltette magát, közülük legalább tíz nemzet nagyköveti szinten.

A találkozón Gyöngyösi Márton mellett Brenner Koloman, az Országgyűlés alelnöke, az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlésének tagja tartott beszédet, amit a küldöttek részéről kérdések is követtek.

Gyöngyösi Márton lapunknak azt mondta, minden képviselet elfogadta meghívásukat, nem volt egyetlen olyan diplomáciai testület sem, amely elutasítóan viszonyult volna hozzájuk.

Példának okáért a találkozón részt vett az Amerikai Egyesült Államok, Németország, Franciaország, Ausztria, valamint a skandináv országok és a balti államok küldöttjei, ahogy több szomszédos országunk képviselője is.

Kérdésünkre a jobbikos politikus elárulta, legalább tíz ország nagyköveti szinten képviseltette magát, ami „nagyon megtisztelő” volt annak fényében, hogy a nagyobb követségek jellemzően külön alkalmaznak olyan diplomatákat, szakreferenseket, akik belpolitikai kérdésekkel foglalkoznak.

Mint megtudtuk, az eseményen Brenner Koloman többek között beszámolt az ellenzéki előválasztás tapasztalatairól és az azt követő választási előkészületekről, valamint tájékoztatást adott a programalkotási folyamatokról is.

Gyöngyösi Márton elsősorban külpolitikai kérdésekről beszélt, így leginkább az Európai Unió és Magyarország viszonyáról, valamint arról a „konkrét fenyegetésről”, ami az Ukrajna és Oroszország közötti esetleges háború kirobbanását jelentheti.

A diplomatákat a magyar vonatkozással kapcsolatban leginkább az érdekelte, hogy mi az EU és magyar kormány közötti feszültség oka. Gyöngyösi szerint ez egyértelműen a jogállamiság helyzetére és a demokrácia kérdéskörére vezethető vissza.

Lapunknak hozzátette: szót ejtett az Oroszország és a Nyugat közötti feszültségről is, valamint arról, hogy Orbán Viktor Európai Unió-ellenes politikája alapvetően az oroszokhoz van igazítva – így Gyöngyösi szerint nem véletlen az sem, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök februárban ismét találkozik Orbán Viktor miniszterelnökkel.

Meglátásunk szerint a magyar kormány által folytatott, Európai Unió-ellenes külpolitika orosz érdekeket szolgál, ezért az április 3-i választásoknak az is tétje, hogy Magyarország a Keletet, vagy a Nyugatot választja-e

- fogalmazott az EP-képviselő.