Novak Djokovics vízuma érvényes, így a teniszező maradhat Ausztráliában. A történetnek azonban még nincs vége.
Zoom
A 34 éves szerb teniszező kálváriája kevesebb mint egy hete, szerdán indult, miután megérkezett Melbourne-be, az év első Grand Slam-torna, az Australian Open helyszínére. A 20 GS-sikeréből kilencet Ausztráliában szerzett, így érthető, hogy mindent megtett azért, hogy részt vegyen a tornán, csakhogy nincs beoltva koronavírus ellen, ami a feltétele az indulásnak. Legalábbis az lett volna.
Bár a szervezőktől külön engedélyt kapott, a Tullamarine repülőtéren visszavonták a vízumát, és a kormány a kitoloncolása mellett döntött. Az ügyvédjei azonban nem hagyták annyiban, rögtön fellebbeztek a döntés ellen, aminek hétfőn meg is lett az eredménye.
A bíróság pedig úgy döntött, hogy a vízumtörlési végzést azonnal meg kell semmisíteni, vagyis a világelső teniszező elhagyhatja a carltoni Park Hotelt – ahol az elmúlt négy éjszakát migránsokkal és fogvatartottakkal töltötte –, és szabadon beléphet Ausztráliába, tehát indulhat az egy hét múlva kezdődő Australian Openen.
Anthony Kelly bíró szerint a hatóságok fellépése indokolatlan volt, ezért döntött Djokovics szabadon engedése mellett.
Az ítélet nagy pofon az ausztrál kormánynak, amely meg akart szabadulni a világelső teniszezőtől, és ki akarta toloncolni az országból, ehhez képest a bíróság még az összes költség fedezésére is kötelezte az államot.
Egy professzor és egy szakképzett orvos felmentést biztosított a kérelmezőnek, amelyet egy független szakértői testület adott meg. Ez a dokumentum a kezében volt. Mi mást tehetett volna még? – összegzett Anthony Kelly bíró.
Zoom
Ez egyúttal azt jelenti, hogy Novak Djokovics elkezdheti az edzéseket Ausztráliában, ám arról szó sincs, hogy megnyugodhatna, mert a döntés elég heves reakciókat váltott ki. És bár a kormány elfogadja az ítéletet, a bevándorlásügyi miniszter ettől még dönthet úgy, hogy megtagadja a belépést Djokovicstól, amely egyúttal azt is jelentené, hogy a szerb sportoló három évig nem mehetne Ausztráliába - írja az Index a Daily Mail nyomán.
Frissítés: hétfőn még nem döntenek Djokovics ügyében
MTI-összefoglaló:
Hétfőn még biztosan nem dől el, hogy részt vehet-e a jövő héten kezdődő ausztrál nyílt teniszbajnokságon a világranglistát vezető Novak Djokovics, akinek fellebbezését elfogadta az ausztrál szövetségi bíróság, így a 20-szoros Grand Slam tornagyőztes szerb játékos visszakapta a vízumát.
A The Age című ausztrál napilap arról írt, hogy Alex Hawke bevándorlásügyi miniszter hétfőn biztosan nem dönt Djokovicsról, a következő napokban viszont neki van lehetősége arra, hogy kiutasítsa a szerb sztárt az országból.
A 34 éves teniszező a bíróság döntése nyomán elhagyhatta a karanténszállodát, ahol eddig várakoznia kellett a végleges döntésre. A törvényszék a hétfői ítéletét azzal magyarázta, hogy a szerb sportoló belépési engedélyének visszavonása "indokolatlan" volt.
A szerb teniszező - közép európai idő szerint - délután már egy olyan képet osztott meg közösségi oldalán, amelyen a Rod Laver Arénában edz és készül a jövő hétfőn rajtoló Grand Slam-viadalra.
"Örülök és hálás vagyok, hogy a bíró felülbírálta a vízumom érvénytelenítését. Mindazok ellenére, ami történt, maradni akarok és pályára szeretnék lépni az Australian Openen. Csak erre koncentrálok, azért repültem idáig, hogy játsszak a fantasztikus közönség előtt az egyik legfontosabb versenyen. Nem tudok mást mondani, mint köszönöm azoknak, akik ebben a helyzetben is mellettem álltak és bátorítottak" - írta Twitteren a világelső.
A szerb játékos édesanyja, Dijana egy belgrádi sajtótájékoztatón eközben úgy fogalmazott, a mostani ítélet "fia pályafutásának legnagyobb győzelme".
Djokovics szerdán érkezett Melbourne-be, majd a repülőtéren egy különszobában órákon át a hatóságok döntésére várt, hogy beléphet-e az országba. Előzőleg még arról szóltak a hírek, hogy az Australian Open szervezői akut egészségi problémájára hivatkozva különengedélyt adtak neki az induláshoz, mindezt annak ellenére, hogy vélhetően nincs beoltva koronavírus ellen, bár a viadalon ez kötelező. Az év első GS-tornájának otthont adó Victoria állam hatósága azonban megtagadta a belépést a játékostól, majd eldőlt, hogy nem kap vízumot, mert "nem szolgáltatott elegendő bizonyítékot ahhoz, hogy teljesítse a belépéshez szükséges előírásokat".
Az ausztrál nyílt bajnokság kilencszeres győztesének ügye nagy vihart kavart világszerte, ráadásul Belgrád és Canberra diplomáciai vitába bonyolódott miatta. A szerb parlament szóvivője, Ivica Dacic aggodalmát fejezte ki, hogy ha Hawke kiutasítja Djokovicsot Ausztráliából, akkor a világelső a következő három évben nem utazhat be az országba.
Djokovics egyik nagy riválisa, a szintén 20-szoros GS-tornagyőztes spanyol Rafael Nadal "cirkusznak" nevezte a jelenleg is zajló ügyet, és hozzátette, függetlenül attól, hogy ő egyetért-e Djokoviccsal, vagy sem, a bíróság ítéletet hozott, melynek érvényben kellene maradnia.
"Úgy döntöttek, hogy elindulhat a tornán, és szerintem ez volt a legsportszerűbb, amit tehettek" - nyilatkozta Nadal a spanyol Onda Cero rádiónak.
Az ügyvédei által szombaton közzétett iratok szerint Djokovics november közepén megkapta a beutazáshoz szükséges vízumot, december 30-án pedig az orvosi mentességről szóló igazolást is. Utóbbit annak alapján, hogy december 16-án pozitív tesztet szolgáltatott.
Djokovics korábban oltásszkeptikus kijelentéseket tett, magánélete védelmére hivatkozva pedig továbbra sem hozza nyilvánosságra, hogy kapott-e koronavírus ellen vakcinát. Különengedélyének híre élénk tiltakozást váltott ki Ausztráliában, míg a vele Melbourne-ben történteket Szerbiában fogadta óriási felháborodás.