lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2021. december 14., 17:43

Lefelé a lejtőn?

Málta az első európai ország, amely legalizálja a kannabisz (marihuána) termesztését és birtoklását személyes felhasználásra, miközben a kontinensen számos másik állam is ugyanezt fontolgatja. A máltai parlament kedden szavazza meg az új törvényt, amely a várakozások szerint így már a hétvégén életbe lép. Az új jogszabály értelmében a 18 év felettiek legfeljebb hét grammot birtokolhatnak a kábítószerből, illetve négy kannabisz növényt termeszthetnek otthon, leszárítva pedig 50 grammot tárolhatnak belőle. 

Gyógyszer és narkó is
Illusztráció
Fotó: unsplash.com

Owen Bonnici, máltai képviselő elmondta, a kormány nem akarja ösztönözni a kábítószerek szabadidős célú használatát, mivel semmi sem bizonyítja, hogy a kannabisz legalizálásának engedélyezésével utat nyitnak a keményebb drogok fogyasztásához.

Az Európai Unió legkisebb államának lépését hamarosan számos másik ország is követheti a kontinensen. 

Az  újonnan megalakult német kormánykoalíció tervei között is szerepel, hogy legalizálja a kannabisz értékesítését szabadidős célokra. A német társadalom ugyanakkor megosztott a kérdésben, a Civey piackutató cég felmérése szerint a lakosság 43 százaléka támogatja az új kormány tervét, szintén 43 százalékuk pedig ellenzi azt – míg 14 százalékuk nem tudott dönteni a kérdésben.

Hollandia bizonyítja, mivé válik egy ország a laza drogpolitika miatt: a szervezett bűnözés játszóterévé. Szigorúan elutasítjuk a kannabisz tervezett legalizálását"

– nyilatkozta korábban Markus Blume, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa. Bár Hollandia valóban a kannabiszfogyasztáshoz való laza hozzáállásáról híres, az országban egyelőre még illegális a kábítószer szabadidős célú felhasználása. Amszterdam azonban hamarosan Málta nyomdokaiba léphet Luxemburggal és Svájccal együtt, míg Olaszországban népszavazás dönthet a kannabisz szabad felhasználásáról.

Az európai kormányok szemléletváltása azok után következett be, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezet (ENSZ) tavaly decemberben úgy döntött, hogy leveszi a kannabiszt a függőséget okozó és veszélyes kábítószerek listájáról.

Mára a kannabiszt a világ számos országában használják illegális szabadidős drogként, néhány országában legális élvezeti szerként, több országában gyógynövényként, gyógyszerként vagy gyógyszeralapanyagként, néhány országban pedig vallási vagy spirituális szertartások részeként. A marihuánát használói gyakran a pszichoaktív és élettani hatásai miatt használják, amelyek közül a legfőbbek a hangulatjavító, a nyugtató, szorongásoldó és a kellemetlen emlékek hatását csökkentő, valamint az étvágyfokozó hatás. A világszerte használt pszichoaktív szerek között a kannabisz népszerűségét tekintve az ötödik helyen áll a dohány, a koffein, az alkohol és a bételpálma után. Az illegális drogok között Európában és Magyarországon is a leggyakrabban használt pszichoaktív szer. Az ENSZ 1997-es adatai szerint világszerte megközelítőleg 141 millióra tehető a rendszeres kannabiszhasználók száma (ez a világ népességének 2,45%-a).Indiában ma is élő szokás a kannabisz különböző preparátumainak használata.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.