Az üzemanyag- és energiaárak növekedését enyhítő, inflációellenes csomagot jelentett be Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök.
Csütörtöki sajtótájékoztatóján a kormányfő elmondta: az Európai Unióban még megengedett minimális szintre csökkentik az üzemanyagok jövedéki adóját december 20-tól öt hónapig, és január elejétől öt hónapra nullára csökkentik a kiskereskedelmi árrést, valamint az ár részét képező környezetterhelési díjat, amelyet a közútfejlesztésekre fordítanak Lengyelországban. A földgáz áfáját januártól három hónapra 23 százalékról 8 százalékra csökkentik. A háztartások számára nullára, a többi fogyasztó esetében pedig az Európai Unióban megengedett minimális szintre csökkentik háztartási energiát terhelő jövedéki adót. Januártól márciusig 23 százalékról 5 százalékra csökkentik az energia áfáját.
A lengyel állami statisztikai hivatal múlt héten közölte, hogy októberben az éves infláció 6,8 százalék volt a szeptemberi 5,9 százalék után.
Az infláció növekedését Morawiecki a sajtóértekezletén egyrészt a koronavírus-járvány során hozott gazdaságvédelmi intézkedésekkel magyarázta, másrészt azzal, hogy a Gazprom orosz gázipari vállalat "ármanipulációi" nyomán a gázárak, az uniós kibocsátáskereskedelmi rendszer (ETS) keretében kiadott engedélyek hirtelen drágulása miatt pedig a többi energiahordozó ára jelentősen megemelkedett.
Az energia- és üzemanyagárak növekedése miatt bekövetkező élelmiszerár-emelést enyhítendő, a családoknak bevételüktől függő járadékokat ajánlanak. Ezekből több mint 5 millió háztartás részesülhet - jelentette be Morawiecki.
Az intézkedések következtében csökkenő állami költségvetési bevételek kiegyensúlyozása érdekében befagyasztják a közigazgatási kiadásokat - jelentette be a kormányfő. Azt is közölte, hogy az Európai Tanács legközelebbi ülésén szorgalmazni fogja az uniós ETS-engedélyek kereskedelmi elveinek módosítását úgy, hogy megfékezzék ezek árának hirtelen növekedését.
Azt is bejelentette, a mintegy 10 milliárd zloty (785,8 milliárd forint) költségvetési bevételkiesést okozó csomag intézkedéseit nagyrészt kormányhatározatok révén, nem pedig törvényhozói úton vezetik be.
(MTI)