eur:
389.22
usd:
362.61
bux:
0
2024. május 3. péntek Irma, Tímea
Az al-Bajt Stadion, a 2022-es katari labdarúgó-világbajnokság nyolc arénájának egyike a fővárostól, Dohától mintegy 50 kilométerre északra fekvő al-Korban 2019. december 17-én. Az elhúzható tetejű stadionban 60 000 ülőhely várja a szurkolókat.
Nyitókép: MTI/EPA/Ali Haider

Mintha megállt volna az idő Európában

A 2022-es, katari labdarúgó-világbajnokság harminckét helyéből eddig tizenhárom kelt el. A rendező válogatott mellett kijutott tíz európai és két dél-amerikai gárda. A mi kontinensünkön az eddigi nagy meglepetés, hogy a portugál és az olasz válogatott sem lett csoportelső, de mindkettő pótvizsgázhat márciusban.

A tíz európai csoportban az angol, a belga, a dán, a francia, a holland, a horvát, a német, a spanyol, a svájci és a szerb csapat végzett az élen, közülük csak kettőt, a szerbet és a svájcit nem az első kalapból sorsolták a csoportba. Ebből következően nyolc esetben a papírforma érvényesült, két esetben nem, s ez még akkor is igaz, ha a Squadra Azzurrát megelőző svájciaké volt a második kalapban a legalacsonyabb rangsorszám, a tizenegyes

A tíz már biztos vb-résztvevő európai csapatból mindössze egy, a holland nem jutott ki a 2018-as, oroszországi világbajnokságra, megállapíthatjuk tehát, hogy az erőviszonyok valamelyest konzerválódtak. Ezt még inkább alátámasztja, hogy ebből a tízből a 2014-esen és 2018-ason (fontos az és!) is ott volt hét, csak a szerb és a dán nem jutott el Brazíliába (2014), a holland pedig Oroszországba (2018).

A 2020-ról idén nyárra halasztott Európa-bajnokság mezőnyéből ebből a tíz csapatból egyedül a szerb hiányzott.

Még egy lehetőség

A kiírás szerint a tíz csoportgyőztes mellett további három sikeres „pótvizsgázó” vehet majd részt a tornán Európából. Ezekre a helyekre 12 csapat pályázik, a tíz csoportmásodik, valamint a Nemzetek Ligája-szereplés alapján két válogatott, a cseh és az osztrák. A november 26-i, zürichi sorsolást hat válogatott (a portugál, a skót, az olasz, az orosz, a svéd és a walesi) várja kiemeltként, értelemszerűen további hat (a török, a lengyel, az észak-macedón, az ukrán, az osztrák és a cseh) nem kiemeltként.

A tizenkét válogatottat három négyes csoportba sorsolják majd, ott a csapatok elődöntők és döntő rendszerben játszanak tovább, mindegyik kvartettből a legjobb mehet Katarba.

A tíz csoportmásodikból a portugál és az olasz az első kalapban volt, további öt válogatott a másodikból. Ebből következően mindössze három csapat, a skót, az orosz és az észak-macedón lépett feljebb „lentről”, előbbi kettő a harmadik, utóbbi a negyedik kalapból. Ismételve: az észak-macedón az egyedüli válogatott, amely versenyben maradt a negyedik-ötödik-hatodik kalapba soroltak közül.

Nyugati fölény

Érdekes a csoportgyőztesek „földrajza”. Az angol képviseli a brit futballt, vb-résztvevő lett két szomszédos délszláv válogatott, valamint nyolc olyan csapat, amely egymáshoz kapcsolódó szomszédos országokba való, másképpen: Spanyolországból autóval elindulva, úgy el lehet jutni Svájcba, illetve aztán Németországba visszatérve Dániába, hogy csak vb-résztvevő országokat érint az ember. Európa keleti fele inkább a pótselejtezőben érdekelt, idesorolva Ausztriát, valamint Csehországot, Lengyelországot, Ukrajnát, Oroszországot, Észak-Macedóniát is.

A 2020-as (2021-ben játszott) Európa-bajnokság huszonnégy csapata közül nem lett csoportelső vagy nem érdekelt a pótselejtezőben a finn, a magyar és a szlovák válogatott, a szerbek az egyedüliek, akik ott nem voltak érintettek, de most célba értek, vagy még versenyben vannak.

A két nagyágyú kiemelkedik

Dél-Amerikából két csapat, a brazil és az argentin már kijutott a világbajnokságra. Még négy forduló van hátra, nagy a csata a további két kijutó helyért és az egy pótselejtezősért. Az ecuadoriak (23 pont) nagy favoritok, a venezuelaiak gyakorlatilag kiestek (7 pont), de közöttük öt válogatott még reménykedik a kivételesen szoros versenyben: Kolumbia (17), Peru (17), Chile (16), Uruguay (16), Bolívia (15) és Paraguay (13).

Közülük, noha a hetedik helyen áll csak, de az uruguayi Celeste, például abban reménykedhet, hogy már sem a brazilokkal, sem az argentinokkal nincs meccse, ellenben az ecuadoriak és a chileiek is még mindkettővel játszanak. Szintén nem játszik már a két óriással a perui válogatott.

Kanada az élen, nagy afrikai hiányzók

A CONCACAF-zónában, Észak- és Közép-Amerikában, illetve a karibi térségben még hat forduló van hátram több pontot lehet szerezni, mint amennyit eddig a táblázat élén álló kanadaiak gyűjtöttek. Ám az eddigiek alapján kettévált a nyolccsapatos mezőny: 1. Kanada 16 pont, 2. Egyesült Államok 15, 3. Mexikó 14, 4. Panama 14, 5. Costa Rica 9, 6. Jamaica 7, 7. Salvador 6, 8. Honduras 3. A végtáblázat első három helyezettje lesz biztos vb-résztvevő, a negyedik interkontinentális pótselejtezőn kap majd még egy esélyt.

Ázsiában is befejeződtek 2021-re a selejtezők. A legnépesebb kontinensen a kvalifikációs sorozat harmadik, utolsó szakaszában tartanak, a két egyaránt hatos csoportból két-két válogatott mehet a világbajnokságra. A két csoportharmadik majd játszik egymással jövő nyáron egy pótselejtezőt, amelynek győztese interkontinentális selejtezőn kapaszkodhat az utolsó esélybe.

A két hatos csoportból az A-ban kiemelkedik Irán (16) és a Koreai Köztársaság (14), ez a két csapat még veretlen, nagy az előnyük a harmadik Arab Emirátusokkal (6) szemben. Ha matematikailag nem is biztos vb-részvételük, legalábbis nagyon valószínű. A B csoportban szorosabb a verseny, bár a még veretlen Szaúd-Arábia (16 pont) nagyon jól áll. A második helyezett Japán (12) és a harmadik Ausztrália (11) nagy csatát vív, ellenben az ománi (7), a kínai (5) és vietnámi (0) válogatottnak nincs reális esélye.

Afrikában tíz válogatott maradt versenyben öt helyért. Ezt a tíz válogatottat öt párba sorsolják majd, márciusban vívnak majd oda-visszavágós mérkőzéseket, ezek győztesei mehetnek a világbajnokságra. Versenyben van még: Algéria, Egyiptom, Ghána, Kamerun, Kongói DK, Mali, Marokkó, Nigéria, Szenegál, Tunézia. Mind a kontinens északi részének, mind a fekete-afrikai régiónak a legerősebb csapatai még versenyben vannak – kettő kivétellel. Elefántcsontpart és Dél-Afrika kiesett, igaz, előbbit Kamerun, utóbbit Ghána előzte meg.

Címlapról ajánljuk

Rendkívüli belpolitikai vihar lett egy atomerőműves cikkből Németországban

A havonta megjelenő, elemzésekre, illetve háttérjelentésekre összpontosító népszerű Cicero című magazin azt állította, hogy az atomerőművek egy évvel ezelőtti végleges leállításáról született döntés meghozatala előtt kulcsfontosságú szakértői információkat hallgattak el az atomenergia alkalmazásának legfőbb ellenzője, a zöldpárti gazdasági miniszter előtt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×