Emelkedett Afganisztánban az ópiumtermelés, illetve a heroin alapanyagának az ára - derül ki az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC) kedden Bécsben ismertetett jelentéséből.
A júliusban véget ért betakarítási időszakban 6800 tonna ópiumot állítottak elő, ez nyolc százalékkal több a tavalyi év azonos időszakához képest.
Afganisztán a világ legnagyobb ópium-, illetve herointermelő országa. A dél-ázsiai államban augusztus közepén hatalomra jutott radikális iszlamista tálibok egyik jelentős bevételi forrása a mák termesztése, amelyből ópiumot, illetve heroint is előállítanak.
Az UNODC szerint az idén mintegy 2,7 milliárd dollár értékben értékesítettek ópiumot. Az afgán gazdaság teljesítményének mintegy tizedét teszi ki az ópiumkereskedelem.
A jelentés szerint "a 2021 augusztusa óta tartó bizonytalanság felhajtotta az ópiumárat augusztusban és szeptemberben, illetve ösztönzőleg hat az ópiumtermelésre". Az UNODC felhívta a figyelmet arra, hogy nemzetközileg támogatott helyi programokra van szükség az ópiumtermelés visszafogására, mivel most kezdődik a vetés a jövő évi terméshez.
Az UNODC egyben figyelmeztetett a metamfetamin növekvő termelésére is Afganisztánban.
(MTI)