Októberben is emelkedett a Fehéroroszországon és Lengyelországon keresztül Németországba érkező menedékkérők száma, egy hónap alatt ötezernél is több illegális határátlépést regisztráltak - közölte hétfőn a határellenőrzésért felelős szövetségi rendőrség.
A német-lengyel határon októberben 5285 olyan személyt tartóztattak fel, aki Fehéroroszországból érkezett Lengyelországba, és illegálisan lépett be Németországba. Az év eleje óta regisztrált esetek száma így 7832-re emelkedett.
Csak az utóbbi hétvégén 597 személyt tartóztattak fel a német oldalon, miután engedély nélkül beléptek. Többségük - 391 fő - iraki állampolgár, utánuk a szíriaiak csoportja következik 62 fővel, majd az irániak (52) és az afganisztániak (51). Útlevelükben általában fehérorosz vízum vagy fehérorosz beutazási bélyegző volt. Az 597 ember közül hatnál volt pozitív az új típusú koronavírusra (SARS-CoV-2) végzett gyorsteszt. A hétvégén elfogtak 18 embercsempészt is - közölte a szövetségi rendőrség.
A Fehéroroszországon és Lengyelországon keresztül érkező menedékkérők száma az Aljakszandr Lukasenka elnök vezette minszki rezsim tevékenységével összefüggésben ugrott meg Németországban. Az Európai Bizottság ezt a tevékenységet államilag finanszírozott embercsempészetként jellemezte egy októberi jelentésében. A brüsszeli bizottság ismeretei alapján fehérorosz állami idegenforgalmi vállalatok által szervezett migrációs hullámmal érkezők száma augusztus óta növekedik.
A szövetségi rendőrség közleményében kiemelte, hogy a január-júliusi időszakban csupán 26-an érkeztek Németországba illegálisan a Fehéroroszország-Lengyelország útvonalon. Augusztusban viszont már 474 ilyen jogcím nélküli belépést regisztráltak, szeptemberben pedig 1903-at. Az októberi 5285 eset újabb jelentős növekedés, és "semmi jele annak, hogy a helyzet enyhülne" . Kiemelték, hogy a német-lengyel határ schengeni belső határ, amelyet bármikor és bárhol át lehet lépni. Mint írták, a belépés megtagadása csak akkor megengedett, ha előzőleg értesítették az Európai Bizottságot a határellenőrzés ideiglenes visszaállításáról. A német-lengyel határon nem teljesül ez a feltétel - mutattak rá.
Az érkezők ügyét mind-mind külön megvizsgálják, azaz ellenőrzik, hogy "lehet-e intézkedéseket hozni tartózkodásuk megszüntetésére". Ha belépésük után jelezték, hogy menedékjogi kérelem benyújtásának szándékával érkeztek, akkor nincs erre lehetőség - fejtették ki.
(MTI)