Kép forrása: Pixabay.com
Kép forrása: Pixabay.com

Hamarosan elérkezik a madáretetés ideje. Cikkünkben összefoglaltuk az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

Aki madáretetésre szánja magát, az otthon is megfigyelheti a Magyarországon telelő madarakat, sőt ha tudja, melyik mit szeret enni télen, a legkülönbözőbb fajtákat csalogathatja a kertbe, az udvarra, és néha még olyan különleges madarakat is megpillanthatunk, mint a sárgafejű királyka.

A legkülönfélébb madarak más-más táplálékot fogyasztanak télen, a továbbiakban röviden összefoglaljuk, hogy milyen eleséget érdemes számukra a madáretetőbe tenni.

A nagy fakopáncs és a közép fakopáncs főként rovarokat, rovarlárvákat eszik, és ezt a csemegét télen sem veti meg, a kertbe napraforgómaggal, szalonnával és madárkaláccsal lehet becsalogatni.

A madárkalács egyszerűen elkészíthető: olvasztott zsiradékhoz két adag magot, vagy magkeveréket kell adni. Amikor kicsit megdermed, gombóccá formázható, majd hálóba (például a narancs vagy mandarin hálójába) tekerve kiakasztható a fára.

A vörösbegy ritkán látható madáretető közelében, szívesebben keresgél a földre szórt élelem között, akárcsak a fekete rigó. Szívesen eszi télen a napraforgómagot a meggyvágó, a süvöltő és a csíz, e két utóbbi madár a pintyeleséget is kedveli. Ugyanezeket a magokat fogyasztja még a fenyőpinty és a tengelic is.

Időnként előfordul, hogy barátcinege, szajkó, erdei pinty repül a kerti etetőhöz – a pintyet napraforgómaggal, szalonnával, a szajkót dióval, mogyoróval is lehet etetni. Rendszeresen látható a madáretetők környékén telente a kék cinege, széncinege, amelyek az olajos magvakat, madárkalácsot szeretik.

A csuszka kedvence a napraforgómag. A házi és mezei veréb szinte állandó vendége az udvaroknak, gabonát, napraforgómagot, fogyaszt, de nem veti meg a konyhai hulladékot sem. Ugyancsak gyakori vendég a zöldike, amelynek téli csemegéje a napraforgómag.

A madáretetés "szabályai" szerint az etetést addig szabad folytatni, amíg tart a hideg idő, általában február végéig. Fontos ugyanakkor, hogy a téli időszakban folyamatosan legyen eleség az etetőben, mert ha a madarak megszokták a segítséget, számítanak rá.

Az etetés akár már szeptembertől is elkezdhető, főleg, ha a nyár nagyon száraz volt, és a fűfélék nem hoztak elég magot, ami a madarak táplálékául szolgálna, illetve, ha ebben az évben etetünk először. Egyéb esetben elég november elején elkezdeni a madarak etetését.

Nem tanácsos sózott, fűszeres ételt, penészes táplálékot adni a madaraknak, mert árthat nekik. Az etetőket rendszeresen tisztítani kell, legalább kéthetente az ürüléket el kell távolítani, és ügyelni kell arra, hogy macska ne érje el. Az etetés kitűnő lehetőséget nyújt a madarak megfigyeléséhez, fotózásához.