Így ismerhető fel a minőségi húsvéti sonka

Íme a legfontosabb tippek arra, hogyan ne verjenek át minket, és valóban olyan sonkát kapjunk, amilyenért fizetünk.

Kuslits Szonja
2014. 04. 16. 8:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A húsvéti bevásárlás egyik sarkalatos pontja a sonka, hiszen ezt az ételt fogyasztja a legtöbb család az ünnep idején. Vannak, akik évek óta ugyanott veszik a piacon, mások kísérleteznek, keresik a legjobb minőségű, illetve árú terméket. Ilyenkor a nagyáruházak forgalma is megsokszorozódik, az akcióknak nehéz ellenállni, főleg hogy a minőség helyett az árat helyezzük előtérbe.

Érdemes figyelni, hogy milyen a vásárolni kívánt füstölt sonka színe, minél sötétebb ugyanis a hús, annál ízletesebb és biztosabb, hogy valóban megfelelően hosszú ideig füstölték és szárították. A legjobb, ha mélyvörös, kissé száraznak tűnő húst vásárolunk. A világos szín azt is jelentheti, hogy elhagyták a rendes, hetekig tartó füstölést, és inkább befecskendezett páclével dúsítják az árut, és egyáltalán nem szárítják. Ilyenkor a víztől válik nehézzé a hús, ez adott esetben akár harminc százalékos tömeggyarapodást is jelenthet.

A legkeresettebb a hagyományos érlelésű parasztsonka, a füstölt-főtt tarja, a füstölt csülök és a füstölt-főtt frikandósonka. Egyre több vásárló választja a hagyományos sózással, füstöléssel készülő, tartósítószer nélküli termékeket.

A legbosszantóbb húsvéti élmény, mikor a közös családi étkezésnél derül ki, hogy romlott a főtt sonka. Ezt elkerülendő, érdemes egy helyen vásárolni a húsárukat, vagyis ha van már bevált hentes, akkor jobb nem elcsábulni a nagyáruházak akcióinak. Ha nincs bejáratott húsbolt, és a piac sem opció, a nagyáruházakban – főleg, ha akciós sonkáról van szó – mindig meg kell nézni a lejárati időt, a gyorsan érlelt és pácolt sonkák ugyanis messze nem tarthatók el hónapokig, a hagyományosan készült társaikkal ellentétben gyorsan ehetetlenné válnak.

A külcsín nem minden, és a sonkák esetében ez különösen igaz. Fontos persze, hogy a gyorspácolás nem feltétlenül rossz, hiszen abból is készülhet ízletes sonka, de a túlzott pácbevitel – néha akár ötven százalék is – és a plusz adalékanyagok, mint a szója, rontanak a minőségen. Ami első ránézésre nem érzékelhető, de a kóstolásnál egyértelművé válik. Ha csak tehetjük – nincs fóliába csomagolva – szagoljuk meg a sonkát, nézzük meg a színét, és kérdezzünk rá a pontos elkészítési technikára. A kezünket is használhatjuk ellenőrzésre, nyomkodjuk meg a sonkát, ha nagyon puha, valószínűleg sok benne a víz. A nagyon kedvező árú és az előre csomagolt, „hozzáférhetetlen” árukkal könnyen pórul járhatunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.