Tánczos Barna környezetvédelmi, víz- és erdőügyi miniszter úgy nyilatkozott pénteken Bákóban, hogy a Keleti-Kárpátok keleti részein kisebb a medvepopuláció, mint a nyugati részeken, és ennek az lehet a magyarázata, hogy a lakosság illegális módszerekkel pusztít el medvéket.

Tánczos Barna
Tánczos Barna (Fotó: rmdsz.ro)

Tánczos kifejtette, mivel 2016 óta nem mérték fel hivatalosan a medvepopulációt, senki nem tudja megmondani, hány medve él egy adott térségben. Beszédes azonban, hogy egyre szaporodnak az 112-es segélyhívó számra érkező bejelentések, valamint a kárbejelentések is. Bákó megyében például idén 50 medvekárt jelentettek hivatalos úton. Mindez arra enged következtetni, hogy a medvepopuláció mindenhol nő, ahol a lakosság nem tesz ez ellen illegális módszerekkel. Ahol ugyanis a lakosság "elvesztette a türelmét" a medvék okozta károk miatt, ott mérget tesznek ki, vagy csapdát állítanak az állatnak, vagy a sínekre tesznek ételt, hogy a medvét elüsse a vonat. A medvék száma jóval kisebb a Keleti-Kárpátok keleti lejtőin, mint például Brassó, Kovászna, Hargita, Maros vagy Beszterce-Naszód megyében, és ennek a lakosság illegális beavatkozása lehet az egyik oka – mondta a miniszter, aki szerint csak a helyzet fenntartható rendezése szoríthatja vissza ezt a jelenséget.

Emlékeztetett ugyanakkor, hogy már megvan a törvényes lehetőség a sürgősségi beavatkozásra abban az esetben, ha a medvék behatolnak egy településre, és az elkövetkező időszakban a minisztérium egyszerűsíteni fogja a településen kívüli beavatkozásokat is azokban az esetekben, amikor emberélet van veszélyben.