Egyelőre még kérdéses, ki alakíthat frakciót a baloldali ellenzéki szövetséget alkotó pártok közül a következő Országgyűlésben.
Hétfőre virradóra úgy áll, hogy a baloldali pártok 38 mandátumot szereznek: 29-et szocialista politikusok, 4-4-et az Együtt-PM szövetség és a Demokratikus Koalíció jelöltjei, egyet pedig a liberális Fodor Gábor. A frakcióalakításhoz közös listán induló pártok esetében öt képviselő szükséges.
Az Együtt-PM politikusai közül listáról Bajnai Gordon, Szabó Tímea és Kónya Péter, egyéni választókerületből Szabó Szabolcs került be a parlamentbe, míg a DK-ból Gyurcsány Ferenc, Molnár Csaba és Vadai Ágnes listán, Oláh Lajos pedig egyéniben szerzett mandátumot. Vagyis önállóan egyikük sem tud frakciót alakítani, de Fodor Gáborral vagy bármely más csatlakozóval ez még sikerülhet nekik.
A baloldali összefogás vezetői éjfél után közösen álltak kamera elé, a frakcióalakításról azonban nem beszéltek, kérdezni pedig nem lehetett tőlük. Szabó Tímea, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke mindenesetre azt mondta: az igazi ellenzéki politizálás fő színtere nem a parlament lesz a következő években. A korábban az LMP-ből kilépő PM-esek közül egyedül ő szerzett mandátumot.
Frissítés: Fodor Gábor egyelőre sem az Együtt-PM-mel, sem a DK-val nem tárgyalt hivatalosan arról, hogy melyik frakcióhoz csatlakozzon – ezt válaszolta egy kérdésre a politikus hétfői sajtótájékoztatóján Budapesten. A "Magyar" Liberális Párt elnöke hozzátette: MLP csak olyan döntést fog hozni, amelyik az önálló liberális politikai arculatot erősíti, mert újra meg akarják teremteni az önálló liberális pártot. Azt sem tartotta kizártnak, hogy függetlenként dolgozik majd az Országgyűlésben.
A pártelnök közölte: a következő napokban összeül a párt vezető testülete, értékelik a választások eredményét, és eldöntik, milyen stratégiát kövessenek a parlamentben és az országos politikai életben.
Fodor egy másik kérdésre azt felelte, hogy egy frakcióhoz való csatlakozás kérdését majd akkor kell átgondolni, ha arra konkrét felkérést kapnak. Kiemelte: ő nem kezdeményez tárgyalásokat, ha mások megkeresik, azt viszont végiggondolja az MLP.
Azt is elmondta, hogy nem hivatalosan „mindenféle beszélgetést folytatunk (…) mindenkivel, de ezek nem hivatalos beszélgetések, és lényegében fantáziálások a helyzetről”.
(MTI nyomán)