Merrick Garland amerikai szövetségi igazságügyi miniszter közleményben ígért "védelmet" a texasi abortusztörvénnyel szemben, és bejelentette, hogy "sürgősen" keresik a módját, hogyan lehet fellépni e törvény ellen.
Zoom
Fotó: Ken Cedeno/Reuters
A zsidó tárcavezető úgy fogalmazott: a minisztérium "meg fogja védeni azokat, akik hozzá akarnak férni a reproduktív egészségügyi szolgáltatásokhoz, vagy biztosítani akarják e szolgáltatásokat". Garland az erre vonatkozó szövetségi törvényre hivatkozott, amely garantálja a szabad hozzáférést bármely egészségügyi intézményhez.
A miniszter leszögezte: az általa irányított tárca a szövetségi rendfenntartó erőket is kirendeli, amennyiben terhesség-megszakítást végző intézményt megtámadnának. "Nem tűrünk el erőszakot azokkal szemben, akik reproduktív egészségügyi szolgáltatásokhoz akarnak hozzáférni, vagy ezeket biztosítják" - fogalmazott.
Bejelentette azt is, hogy az egészségügyi tárca szakemberei éjt nappallá téve dolgoznak azon, hogy megteremtsék a jogi feltételeket a texasi törvény elleni fellépéshez, és ezzel - mint fogalmazott - "a nők és más személyek alkotmányban garantált jogainak, köztük az abortusz jogának" biztosításához.
Eközben a Breitbart hírportál arról számolt be, hogy a texasi Fort Worth nagyvárosban a törvény keddi hatályba lépése előtt egy abortuszklinikán 17 óra alatt 67 terhességet szakítottak meg.
Garland azt követően adta ki a közleményt, hogy az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelsőbb bíróság elutasította az abortusz támogatóinak közös sürgősségi beadványát a művi terhességmegszakítás tilalmának felfüggesztéséről. A texasi törvényhozás a terhesség hatodik hetétől - az első szívhangoktól - tiltja a magzatelhajtást.
A Greg Abbott republikánus kormányzó által aláírt törvény felhatalmazást ad a magánszemélyeknek, hogy polgári pert indítsanak bárki ellen, aki megsérti a törvényt, és "segíti vagy támogatja" az abortuszt a terhesség hatodik hete után. Az új törvény nagy valószínűséggel sok klinikát kényszerítene bezárásra.
A Planned Parenthood (Tervezett Szülőség) nevű, New York-i székhelyű, és szerte az Egyesült Államokban úgynevezett abortuszklinikákat működtető szervezet, más egészségügyi szolgáltatókkal és orvosokkal közösen még júliusban megtámadta a törvényt a texasi főváros, Austin szövetségi bíróságán, azt állítva, hogy az megsérti az abortuszhoz fűződő "alkotmányos jogot".
(MTI nyomán)