A cionista média természetesen nem verte nagydobra a hírt: március 28-án az ENSZ genfi székhelyű Emberi Jogi Tanácsa négy alkalommal is szavazott a palesztin nép jogairól. Az Egyesült Államok teljes mértékben elszigetelődött, ugyanis 46 állam képviselőjének voksaival szemben Washington egyedül állt ki az izraeli terrorállam nemzetközi jogsértései mellett.

Az ENSZ Emberjogi Tanácsának ülésén négy kérdésről szavaztak március 28-án: a palesztinok önrendelkezési jogáról, a Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben létesített illegális izraeli telepekről, a megszállt területeken uralkodó emberjogi állapotokról, valamint a Gázai övezet helyzetéről. Az izraeli parancsoknak engedelmeskedő Egyesült Államok képviselője volt az egyedüli, amely nem volt hajlandó megszavazni a palesztinok jogait elismerő és Izraeli magatartását elítélő határozatokat.
Az egyik elfogadott dokumentum felszólítja a világszervezet tagállamait, hogy „ne hozzanak olyan intézkedéseket, melyek révén akár közvetett, akár közvetlen módon segítséget nyújtanak a megszállt területeken (beleértve Kelet-Jeruzsálemet) lévő izraeli települések kiterjesztéséhez, illetve az elválasztó fal további építéséhez”. A határozat egyúttal arra ösztönzi az ENSZ tagállamait, hogy a területükön működő, illetve befolyásuk alatt álló cégeket igyekezzenek eltántorítani attól, hogy „ténykedésükkel hozzájáruljanak a palesztinok alapvető emberi jogainak a megsértéséhez”, ugyanakkor szorítsák rá a vállalatokat az „érvényben lévő nemzetközi jogi normáknak megfelelő” magatartásra. A dokumentum ezzel határozott lépést tett az izraeli terrorállam bűncselekményeihez segédkezet nyújtó vállalatok törvényen kívül helyezése irányába.
Az USA annak ellenére sem szavazta meg a határozatot, hogy annak hangnemét – éppen az amerikai ellenkezésre tekintettel – az utolsó pillanatokban finomították.
Az ADL nagy hatalmú vezetője, Abe Foxman szerint „a határozatból az élesen Izrael-ellenes bojkottmozgalom álláspontja olvasható ki”, ezen kívül pedig az ismert cionista fenyegetéssel élve közölte: a „dokumentum súlyos akadályt jelent a folyamatban lévő béketárgyalások során”. (Mintha a legsúlyosabb akadályt nem éppen az izraeli terjeszkedés és a palesztinok elleni jogsértések sokasága jelentené!)
Zoom
Az elfogadott határozatok megbélyegzik Izraelt a palesztinok ellen elkövetett bűncselekmények miatt, így többek között azért, mert „palesztinok ezrei, köztük nők és gyermekek, valamint a palesztin törvényhozó testület megválasztott tagjai vannak izraeli börtönökben, embertelen körülmények között, megfosztva a megfelelő tisztálkodás, az orvosi ellátás és a családtagjaikkal történő találkozás lehetőségétől”. A határozat „mély aggodalmának” ad hangot a „palesztin foglyok bántalmazásáról szóló hírek miatt is”.
Perge Ottó - The Electronic Intifada nyomán