A vadregényes Ipoly (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma, archív)

Augusztus második hétvégéjén jelentős határon átnyúló együttműködésként szervezik meg az Ipoly folyó takarítását. A határfolyó megtisztítását célzó kezdeményezéshez számos felvidéki település is csatlakozott.

Környezetünk megóvása mindannyiunk számára fontos ügy. Két civil szervezet, a Pro Civitate Dei Egyesület és a Duna–Ipoly Sportegyesület kezdeményezte az Ipoly folyó megtisztítását önkéntesek bevonásával az emberi hanyagság miatt felgyülemlett hulladéktól.

„A határ mindkét oldalán fekvő Ipoly menti települések önkormányzatainak közreműködésével megvalósuló esemény fővédnöke Áder János, Magyarország köztársasági elnöke és Zuzana Čaputová, a Szlovák Köztársaság államfője”

– olvasható a szerkesztőségünknek eljuttatott közleményben.

A háromnapos, evezőscsapatok, valamint hulladékgazdálkodási és vízgazdálkodási vállalatok segítségével, a Magyar Országos Horgász Szövetség közreműködésével, a területileg illetékes megyei és települési önkormányzatok támogatásával megvalósuló kezdeményezés jó példája a napjainkban egyre fontosabbá váló, teremtett világunk megóvásáért felelősséggel cselekvő szemléletnek és egy jó ügy érdekében való közösségi cselekvésnek is, hiszen az Ipoly nem elválasztja, hanem összeköti a két partján élő embereket – hangsúlyozták.

A Nagy Ipoly-takarításra 2021. augusztus 13–15. között, az Ipoly napjától Nagyboldogasszony napjáig terjedő hétvégén kerül sor.

A kezdeményezésnek köszönhetően idén lehetőség adódik Ipoly napjának méltó megünneplésére az Ipoly folyón.

A kezdeményezés célja a folyó és partszakasz emberi erővel történő megtisztítása az összegyűlt hulladéktól az Ipolygalsa és Szob közötti közel 175 km hosszú szakaszon.

Mint jelezték: a rendezvény elengedhetetlen eleme a keresztény értékrendet magukénak valló fiatalok megszólítása és cselekvésre ösztönzése, hiszen a teremtett világ értékeinek védelme és az édesvíz megóvása azok számára legfontosabb, akik az életet Isten alkotásának tekintik.

A háromnapos program megvalósításában és megszervezésében az Ipoly folyó menti önkormányzatok, felvidéki és magyarországi civil szervezetek, sportegyesületek, és a feladatra vállalkozó önkéntes segítők csapatai vesznek részt. A program megszervezése során kiemelt figyelmet fordítanak a V4-es országok kapcsolatainak erősítésére.

A program szerint 2021. augusztus 13-án és 14-én reggel 9 órakor több kikötőben vízre száll a közel 200 önkéntes és megkezdi az Ipoly megtisztítását. Délután az önkénteseknek lehetőségük nyílik megismerkedni az Ipoly menti településeken a helyi szokásokkal. A szállásokon az éjszakára is maradó, a határ mindkét oldaláról érkező résztvevők számára lesz lehetőség a baráti kapcsolatok elmélyítésére.

Augusztus 15-én vasárnap több kikötőben vízre száll a közel 200 önkéntes és befejezi az Ipoly megtisztítását. A program zárásaként délután Ipolybalog településen kiértékelésre kerül a Nagy Ipoly-takarítás, majd az ipolybalogi Szent Miklós-templomban az egykor ott őrzött Szent Korona másolatának megtekintésével és Nagyboldogasszony-napi szentmisével és hangversennyel adnak hálát az eredményes programsorozat és a jó ügy érdekében történt összefogás megvalósulásáért.

A két V4-es ország képviselői közös nyilatkozatban rögzítik, hogy hagyományteremtő szándékkal minden év Ipoly-napját követő hétvégén erőfeszítéseket tesznek a folyó megóvása érdekében, hiszen az Ipoly nem elválasztja, hanem összeköti a két partján élő embereket.

A program nemcsak környezetünk megóvására, hanem egyben sportolási lehetőségre és a környékbeli települések, az egyedülálló szépségű helyi környezet megismerésére is lehetőséget nyújt a résztvevők számára.

A Nagy Ipoly-takarítás felvidéki részvevői: Bolyk, Ipolygalsa, Miksi, Rapp, Panyidaróc , Kalonda, Vilke, Tőrincs, Bussa, Csalár, Ipolykér, Ipolyvarbó, Zahora, Szlovákgyarmat, Kóvár, Nagycsalomja, Ipolykeszi, Ipolynagyfalu, Ipolyhídvég, Ipolyság, Ipolyvisk, Szete, Lontó, Ipolyszakállos, Helemba. Magyarországról: Szob, Ipolydamásd, Letkés, Tésa, Hont, Drégelypalánk, Balassagyarmat, Patak, Ipolyvece, Őrhalom, Dejtár.

A szervezők várják az önkéntesek jelentkezését. Jelentkezés: az akció zömmel vízen zajlik majd, evezős kishajók segítségével, ezért az önkéntesek jelentkezéséhez – szervezési és biztonsági okokból – szükséges egy online adatlap kitöltése, amely az alábbi hivatkozásra kattintva érhető el.

A jelentkezés határideje: 2021. július 25.

Az adatlapot kitöltő minden jelentkező legkésőbb 2021. augusztus 6-ig kap visszajelzést a szervezőktől az általa megadott e-mail címre, amelyben tájékoztatják őt a számára kijelölt folyószakaszról és indulási helyszínről. További információ a következő e-mail-címen érhető el: ipolytakaritas@pcdegyesulet.hu

(PP/Felvidék.ma)