Fotó: Pixabay

A szlovákiai onkológiai betegeknek a daganatos betegségeket enyhítő gyógyszerek 65 százalékához nincs hozzáférésük, hívta a fel a figyelmet a GLOBSEC konferencia vitája során Lucia Ďuriš Nicholsonová európai parlamenti képviselő.

Mint megállapította, Szlovákia Európa-szerte arról ismert, hogy itt veszti a legtöbb ember az életét rosszindulatú daganatos megbetegedés következtében.

Sokak szerint ez azért van így, mert a szlovákiai betegek számára még mindig nem elérhetők az onkológiai betegségek innovatív, fejlett gyógymódjai.

Az EP-képviselő emlékeztetett, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) 2011-től 27 új gyógyszerkészítményt hagyott jóvá, melyekből Szlovákiában mindössze három hozzáférhető. A helyzetet nehezíti a koronavírus-járvány is, mely késlelteti a diagnosztizálást és a gyógykezelés megkezdését.

Mindezt megerősítette a GLOBSEC egészségügyi elemzője, Martin Smatana is. Hozzátette, hogy a szükséges változtatások 85 százalékának megtétele az állam és az egészségügyi minisztérium hatáskörébe tartozik. Smatana hangsúlyozta továbbá a robotsebészeti központok terén mutatkozó markáns különbségeket is. Szlovákia csak egyetlen ilyen központtal rendelkezik, míg a szomszédos Csehország tizeneggyel. Az elemző szólt a gyógyszerek hozzáférhetőségéről, továbbá arra is felhívta a figyelmet, hogy ezek közül csak néhányat térít a biztosító.

Jelenleg komoly problémát jelent az is, hogy a betegség jelentkezésétől a diagnosztizálásig és a gyógykezelés megkezdéséig túl hosszú idő telik el.

Štefan Korec onkológus szerint ez jelenleg megközelítőleg 180 napot jelent. „Arra törekszünk, hogy ezt az időt 50 napra csökkentsük“ – jelentette ki a konferencián.
Hozzátette, hogy lépéseket kell tenni a rákgyógyítás fejlettebb korszaka irányába, melyet a mesterséges intelligencián alapuló új technológiák kihasználása jellemez.

A vitába bekapcsolódott az egészségügyi minisztérium képviseletében Daniela Kállayová is, aki megállapította, hogy a tárca feladata megerősíteni és fejleszteni azokat a meglévő kezdeményezéseket is, melyek a betegség megelőzésére, időben történő felismerésére, diagnosztizálására, gyógyítására, továbbá a kutatásra és a fejlesztésre irányulnak.

(NZS/Felvidék.ma/Webnoviny.sk)