Az állatorvos-virológus professzor szerint érdemes figyelni a delta plusz variánsra, amely olyan további változást mutat, amilyen a dél-afrikai variánson is megfigyelhető volt.
"Fertőzőképessége vélhetően ugyanolyan, mint az eredeti delta variánsé, de bizonyos kezelésekkel, különösen a monoklonális ellenanyag kezelésekkel szemben ellenállóbb, a gyógyszeres kezelések és a vakcinák hatnak ellene, legalábbis a nem vakcinázottak körében terjed elsősorban. Bármely variáns ellen a vakcinázás a leghatékonyabb védezkezés" – mondta Rusvai Miklós az RTL Klubnak.
"Magyarországon az időjárás a kezünkre játszik, a magas átoltottság is kedvez, a szennyvízadatokat érdemes figyelni azonban, hogy a tömegrendezvények, illetve a delta és a delta plusz variáns megjelenése nem hoz-e kedvezőtlen fordulatot" – hangzott el a műsorban. A kötelező maszkhasználattal kapcsolatban azt mondta:
a hátralévő két-három hónapban mindenki élvezze a maszknélküliséget, ősszel ugyanis kezdhetjük elölröl.
A kutató szerint két-három év kell még, mire vége lesz ennek az egésznek, és végül "olyan lehet a koronavírus, mint a minden évben jelentkező influenzajárvány, és a többség szervezete két-három év múlva elfogadja majd a vírus jelenlétét, hozzászokik, és nem lesz szükség évente oltásra". A harmadik oltás beadhatóságát bár vizsgálják, de Rusvai úgy ítéli meg, hogy a rizikócsoportoknak szükségük lenne rá.
(Mandiner nyomán)