Fotó: Pixabay

A szlovákiai lakosság 39 százaléka szerint az országban visszaszorulóban van a korrupció, a válaszadók 19 százaléka szerint viszont épp ellenkezőleg, növekvő tendenciát mutat, derül ki a korrupció globális mérésére szolgáló közvélemény-kutatásból, melynek eredményeit a Transparency International berlini központja tette közzé.

A felmérés során több mint 100 ország adatait elemezték, köztük az európai uniós tagországokét is. Szomszédaink közül a korrupció leginkább Magyarországon (40 százalék), Lengyelországban (37 százalék), Ausztriában és Csehországban (mindkét országban 29 százalék) számít „az ügyintézés hatékony eszközének“.

A közvélemény-kutatást Szlovákiában 2020 októberében és novemberében végezték 2001 személy bevonásával.

„A felmérés megerősíti az úgynevezett kis korrupciós ügyek terén mutatkozó hosszú távú pozitív fejlődést“  – közölte a TIS. A megvesztegetést a maga részéről név nélkül a szlovákiai válaszadók nem egész 11 százaléka ismerte el azok közül, akik az utóbbi évben kapcsolatba kerültek közintézményekkel. A leggyakoribb esetben mindez az egészségügyet érintette. Az eredmény még mindig meghaladja az uniós átlagot, ahol ez az arány 7 százalékos.

A legnagyobb mértékű korrupció Romániában van, itt a felmérés alapján 20 százalékot mértek. A szlovákiai megkérdezettek 56 százaléka továbbra is úgy véli, hogy a szlovák kormányt érdekcsoportok irányítják. Hasonló helyzetet mutat az Európai Unió átlaga, valamint a ausztriai és magyarországi megkérdezettek véleménye is. Kimagasló mértékben látják így a helyzetet a cseheknél (67 százalék) és a lengyeleknél (61 százalék).

Sajátos a helyzet a személyes ismeretségek kihasználása terén.

A V4-es tagországok közül Szlovákiában vallották a legkevesebben (26 százalék), hogy a hivatali ügyintézéshez igénybe veszik személyes kapcsolataikat. Ezen a téren az uniós tagországok közül a csehek állnak az első helyen (57 százalék), az észtek viszont a legkevésbé támaszkodnak a személyes kapcsolataikra (12 százalék).

A szlovákiai megkérdezettek közül tízből nyolcan úgy vélekedtek, hogy egy átlagember is hozzájárulhat a korrupció visszaszorításához. „Ez jó hír, mert az apatikus közvélemény a lehető legkedvezőbb hátteret biztosítja a korrupciónak“ – összegezte a tapasztalatokat a TIS.

(NZS/Felvidék.ma/Webnoviny.sk)