Vlagyimir Putyin orosz államfő keddi sajtóértekezletén összefoglalta álláspontját az ukrajnai eseményekkel kapcsolatban. A következő napon az Egyesült Államok külügyminisztériuma hazugsággal vádolta meg az orosz elnököt, rámutatva Putyin “tíz téves állítására”. Az orosz külügyi tárca weboldalán közzétett nyilatkozatában Alexander Lukasevics szóvivő alaposan helyretette a hazudozó jenkiket.
“Az amerikai külügyminisztérium szégyentelenül egyoldalú módon értelmezi az eseményeket. Washington nem ismeri el szerepét a tiltakozások megszervezésében, nem ismeri el, hogy támogatta a törvényes kormány erőszakos megdöntését, ily módon tisztítva meg az utat azok előtt, akik most a legitim kormány szerepében tetszelegnek Kijevben” – áll az orosz külügyi tárca szóvivőjének állásfoglalásában. A továbbiakban Lukasevics rámutat, hogy Moszkva “egy elfogadhatatlanul arrogáns magatartással” kénytelen szembesülni. Az amerikai kormány úgy viselkedik, mintha az “igazság monopóliuma nála lenne” – írja a szóvivő, hangsúlyozva egyúttal, hogy az Egyesült Államoknak “nincsen morális jogalapja” a nemzetközi jog betartásáról és más országok szuverenitásának tiszteletben tartásáról bárki mast kioktatni.
“Mi a helyzet a korábbi Jugoszlávia bombázásával, vagy az Irak elleni, hamis ürüggyel megindított invázióval?” – tette fel a költői kérdést Lukasevics, felsorolva azokat az országokat, melyek ugyan nem fenyegették az USA biztonságát, ennek ellenére Washington mégis katonai akciókat indított ellenük: Vietnam, Libanon, a Dominikai Köztársaság, Grenada, Líbia és Panama.
“A vietnami háború kétmillió polgári személy életét követelte, ezen kívül pedig teljesen elpusztított egy országot, és súlyos károkat okozott a természeti környezetnek is. Azzal az ürüggyel, hogy megvédik a véletlenül a konfliktusok zónájába került amerikaiakat, az USA 1958-ban megtámadta Libanont, 1965-ben a Dominikai Köztársaságot, 1983-ban lerohanta az apró Grenadát, 1986-ban bombázta Líbiát, három évvel később pedig katonái megszállták Panamát” – mutatott rá a kétségbevonhatatlan és az USA számára roppant kínos tényekre az orosz külügyminisztérium szóvivője. Mindezek ellenére pedig “van bátorságuk Oroszországot vádolni fegyveres agresszióval, amikor Oroszország megvédi a Krím félszigeten az ott többségben lévő honfitársait attól, hogy ultranacionalista elemek a majdanihoz hasonló újabb vérfürdőt rendezzenek”.
Lehet arról vitatkozni, hogy Magyarországnak, Ukrajnának vagy más országoknak a Nyugat vagy Oroszország befolyásának növekedése az érdeke. Arról azonban aligha lehet vitatkozni, hogy az USA és nyugati szövetségesei botrányosan képmutatók, és a legcsekélyebb jogalapjuk sincsen nemzetközi jogról vagy éppen erkölcsről bárkit is kioktatni.
Perge Ottó - RT nyomán