Bemutatták Molnár Zsolt Trianon-kislexikonának bővített, illusztrációkkal gazdagított kiadását pénteken Budapesten. A kötet célja, hogy segítsen eligazodni az 1920-hoz vezető események és az azok hatására kialakult jelenségek útvesztőjében.
A kötetet már mintegy ezer címszót tartalmaz.
Zoom
Fotók: MTI/Soós Lajos
Az eseményen Kásler Miklósnak, az emberi erőforrások miniszterének gondolatait Kisfaludy László köznevelésért felelős helyettes államtitkár tolmácsolta. A miniszter szerint Trianon hatalmas csapást jelentett a nemzetnek, magyarok milliói váltak "másodlagos" állampolgárokká a kisantant államaiban. Azonban a nemzet talpra tudott állni, ellen tudott szegülni az igazságtalan ítéletnek - tette hozzá. Ez elsősorban annak volt köszönhető, hogy mások mellett Klebelsberg Kuno, Teleki Pál, Bethlen István és Hóman Bálint felismerték, egy nemzetet elsősorban az oktatáson keresztül lehet felemelni; "múltja és jelene megismertetésével lehet visszaadni becsületét".
"Hazánk sorsa azon múlik, hogy a jövő nemzedéket keresztény és nemzeti szellemben tudjuk-e felnevelni, ezért szükségünk van olyan kiváló pedagógusokra, akik legjobb tudásuk szerint, évezredes értékeink mentén készítik fel a diákokat az előttük álló életre, miközben hazaszeretetre is nevelnek" - közvetítette Kisfaludy László Kásler Miklós szavait. A miniszter megköszönte Molnár Zsoltnak a magyar ifjúság érdekében végzett munkáját.
A Trianon-kislexikon a "békekötés" eseménytörténetét és Trianon máig ható utótörténetét is összefoglalja. A kötet nemcsak általános iskolai és középiskolai tanulóknak, tanáraiknak ad támpontot a témához kapcsolódó tanórákra, hanem a trianoni döntés körülményeit, következményeit megérteni akaró érdeklődők számára is tárgyilagos ismertetést nyújt fogalmak, földrajzi nevek és személynevek magyarázataival.
A kötet szerzője, Molnár Zsolt középiskolai tanár, a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társaságának tagja.
Zoom
(MTI nyomán)