Martin Stropnicky cseh védelmi miniszter szerint nehéz elképzelni, hogy az orosz hadsereg Krím félszigeti beavatkozása után az orosz cégek építhetnék meg a dél-csehországi Temelíni Atomerőmű tervezett két új energiablokkját.
"Nehezen tudom ezt elképzelni. Oroszország kikerült a kiszámítható és demokratikus államok csoportjából. Amit tesz, elfogadhatatlan" - válaszolta Stropnicky hétfőn a közép-csehországi Brdyben sajtóértekezleten egy prágai újságíró Temelín kibővítését firtató kérdésére. "Oroszország nyilvánvalóan megsértette a nemzetközi jogot" - szögezte le a miniszter.
A Temelíni Atomerőmű kibővítésére kiírt pályázat utolsó fordulójában az amerikai-japán Westinghouse és az orosz-cseh MIR.1200 konzorcium verseng a mintegy 250 milliárd korona értékű megrendelésért, amely két új, 1000+ MW-os blokk felépítéséről szól. A pályázatot a Cseh Energetikai Művek (CEZ) írta ki, amely részvényeinek több mint 70 százaléka a cseh állam kezében van.
A pályázat sorsáról az év végéig kell döntenie a cseh kormánynak. A prágai sajtó szerint függetlenül az ukrajnai eseményektől a kormánykörökben már néhány hónapja erősödnek a hangok, hogy a pályázatról szóló döntést halasszák el, esetleg írjanak ki új pályázatot. A halogatás okai közé sorolják, hogy a rendkívül alacsony európai áramárak mellett jelenleg kevésbé tűnik vonzó beruházásnak.
A CEZ szóvivője útján azonnal cáfolta, hogy az orosz-ukrán konfliktusnak befolyása lehetne a Temelín kibővítésére kiírt pályázatra. "A pályázat a közbeszerzésekről szóló törvény alapján az ajánlatok gazdasági és műszaki paramétereit vizsgálja. Mindezt a jelenlegi ukrajnai helyzet nem befolyásolja" - reagált Stropnicky nyilatkozatára Ladislav Kríz, a CEZ szóvivője.
A cseh külügyminiszter szintén élesen bírálta Oroszországot. A Radio Praha tudósítása szerint Lubomír Zaorálek úgy fogalmazott, hogy ilyen körülmények mellett nem látja lehetőségét, hogy vízummentességről tárgyaljanak Oroszországgal. Hozzátette, hogy amennyiben az orosz nemzetiségűek jelenléte ilyen veszélyt jelent egy ország számára, akkor nem tudja elképzelni, hogy miként lehetne támogatni egy ilyen megállapodást.
Mint ismeretes, a magyar kormányfő január 14-én állapodott meg Vlagyimir Putyin orosz elnökkel arról, hogy Oroszország két új atomerőművi blokkot építhet fel a Paksi Atomerőmű területén. A magyar kormány mindeddig nem tett olyan irányú kijelentést, amelyből arra lehetne következtetni, hogy az ukrán fejleményekkel összefüggésben megrendült volna a bizalma Oroszországban.
Ugyanakkor a Népszabadság kérdésére, mely szerint nem tartaná-e a kormány szükségesnek a paksi megállapodás felülvizsgálatát – tekintve, hogy hétfőn két cseh miniszter is úgy nyilatkozott a Reuters szerint, hogy Oroszországot ki kéne zárni a temelini atomerőmű bővítésének lehetőségéből –, Martonyi úgy felelt, ezt a kérdést azoknak az európai országoknak kell feltenniük, amelyeknek 1-2 milliárd eurós fegyverszállítási szerződéseik vannak Oroszországgal. Egy békés célú atomerőmű felépítése más kérdés – tette hozzá.
(MTI - Portfólió - Nol nyomán)