Sürgős európai fellépés szükséges a mobilalkalmazásokkal kapcsolatban. A Consumers International, a Fogyasztók Nemzetközi Szervezete a 2014. évi fogyasztói jogok világnapja témájául a mobiltelefonokra összpontosít, melynek a következő mottót adta: Fix Our Phone Rights!, azaz „Tegyük rendbe a telefonálással kapcsolatos jogainkat!”
Ehhez a témakörhöz szervesen kapcsolódnak, és az Európai Bizottság által a napokban kiadott sajtóközleménnyel aktualitást is nyertek az online, illetve mobiljátékokkal és mobilalkalmazásokkal kapcsolatosan felmerült aggályok.
Az online, illetve mobiljátékok és -alkalmazások uniós piaca virágkorát éli. 2011-ben az Egyesült Királyságban, Németországban, Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban, Hollandiában és Belgiumban a fogyasztók a becslések szerint összesen 16,5 milliárd eurót költöttek online játékokra.
A Bitkom (a németországi távközlési, valamint információs és kommunikációs technológiákkal foglalkozó iparágat képviselő szervezet) által készített külső tanulmány szerint az alkalmazáson belüli vásárlásokból származó bevételek 2012 és 2013 között egyedül Németországban a duplájukra növekedtek, elérve a 240 millió eurós értéket. A fogyasztók közül több mint egymillióan 10 és 19 év közötti gyerekek, illetve tinédzserek.
Az online játékok uniós piaca jelenleg több mint 50 százalékban olyan játékokból áll, amelyeket „ingyenesként” reklámoznak, noha e játékok használata gyakran von maga után – időnként igencsak költséges – alkalmazáson belüli vásárlásokat.
Már 2010-ben olvashattunk olyan híreket, hogy egy gyermek egy hónap alatt 1400 dollár adósságot halmozott fel a család hitelkártyáján a Facebook egyik ingyenes alkalmazásával, a gyorsabb előrejutás érdekében ugyanis virtuális növényeket, gépeket, szakkönyvet vásárolt.
A fogyasztók sokszor nincsenek teljes mértékben tisztában azzal, hogy pénzt adnak ki valamire, mivel az összeg automatikusan a hitelkártyájukra terhelődhet, illetve nem tudatosul, hogy a sok kisebb összeg tulajdonképpen milyen jelentős összesítve. A gyermekek különösen ki vannak szolgáltatva az „ingyenesen letölthető”, de nem „ingyenesen játszható” játékok használatával összefüggő veszélyeknek.
Nem elhanyagolható tehát a gyermekek előzetes felvilágosítása mind a szülők, mind a hatóságok részéről, hogy ezen alkalmazások használata veszélyeket is rejthet számukra. Sok esetben például mobilról küldött SMS-sel is lehet vásárolni kiegészítőket, különleges erőt, tulajdonságokat, így a bankkártya megfontolt tárolása mellett érdemes figyelni a gyermek mobilforgalmát is.
Tudni kell, hogy az online játékok nagy részét nem magyar, hanem külföldi cégek üzemeltetik. Tehát bár lehet, hogy a játékkal magyar nyelven játszhatunk, előfordulhat, hogy egy felmerülő probléma esetén kizárólag idegen nyelven érhető csak el a cég ügyfélszolgálata, így az esetleges panasztétel és igényérvényesítés is nehézségekbe ütközhet.
Az online játékok esetében szintén különösen ajánlott tisztában lenni az általunk használt szolgáltatás igénybevételének feltételeivel. Az Európai Fogyasztói Központ tapasztalatai szerint a szolgáltatók általános szerződési feltételei (ÁSZF) az egyes felhasználási szabályokon túl (például egy IP-címről csak egy játékos használhatja a játékot) tartalmazzák azokat a magatartási szabályokat is, melyeket a játékosoknak a játék használatakor, valamint az egymással történő kommunikációban (chat) be kell tartaniuk. A szabályok betartását ellenőrző moderátorok (akik sok esetben maguk is játékosok) a belső szabályok megsértése miatt akár ki is zárhatják a felhasználókat a játékból.
A böngésző alapú játékok zöme ingyenes a felhasználók számára, azonban rendszerint a felhasználók díj ellenében prémium tárgyakat, az előrejutásban, fejlődésben segítő elemeket vásárolhatnak magunknak. Ebben a tekintetben érdemes végiggondolni, hogy mi az az összeg, amit a szórakozás ezen formájára még túlzott anyagi kiadás nélkül vállalni tudunk. Az ilyen extra szolgáltatásokat és játékelemeket nem megvásároljuk a hagyományos értelemben, hanem azokon – jellemzően meghatározott időre – csak használati jogot kapunk. E körben is fontos a magatartási szabályok betartása, mivel azok megszegése miatti kizárás esetén a prémium elemeket sem tudjuk használni.
A fizetési módok tekintetében ajánlott előnyben részesíteni a bankkártyás vásárlást, mivel probléma esetén a számlavezető banknál bizonyos feltételekkel egy speciális eljárás keretében adott esetben visszaigényelhető a kifizetett összeg.
A fenti tanácsok megfogadása hozzájárulhat ahhoz, hogy kellemetlenségek és esetleges anyagi veszteségek nélkül tudjuk használni az online játékok szolgáltatásait.
Amennyiben egy fogyasztónak nem Magyarországon, hanem valamely másik európai uniós tagállamban, valamint Izlandon vagy Norvégiában székhellyel rendelkező vállalkozással, szolgáltatóval szemben keletkezik határon átnyúló panasza, a panasz megoldása érdekében javasolt az EFK (www.magyarefk.hu) ingyenes szakmai, jogi segítségét kérni a felek közötti egyezség, megállapodás elérésének megkísérlésére.
Az Európa minden részéből érkező panaszok nyomán az Európai Bizottság szakértői a napokban találkoztak a nemzeti jogérvényesítő hatóságok és egyes jelentős technológiai vállalatok képviselőivel, abból a célból, hogy megvitassák az említett aggályokat. Az iparág felkérést fog kapni arra, hogy egyértelműen megjelölt határidőn belül találjon megoldást a szóban forgó problémákra, és ezáltal megfelelő védelmet biztosítson a mobilalkalmazásokat vásárló fogyasztók számára.
A fogyasztók által felvetett és a találkozókon megvitatandó négy legfontosabb témakör a következő:
További hasznos információk: www.nfh.hu