Branislav Gröhling oktatásügyi miniszter mai sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy április 19-től (hétfő) az általános iskolák nyolcadik és kilencedik osztályos tanulói visszatérhetnek az iskolákba az összes járásban, kivéve a fekete színnel jelöltekben. A javuló járványügyi helyzetnek köszönhetően fokozatosan nyithatnak az iskolák: előbb az általános iskolák, majd a középiskolák, végül az egyetemek is – hangzott el.

Április 26-tól a Covid-automata szerint a legjobb járványügyi helyzetben lévő járásokban kinyithatnak az általános iskolák összes évfolyamai. A fekete járásokban csak az általános iskolák alsó tagozatai nyílnak meg. A bordó színű járásokban az alsó tagozatos osztályok mellett nyithatnak a végzős osztályok, azaz a 8. és 9. évfolyamok is.

A piros színű járásokban az általános iskola alsó és felső tagozata is kinyithat. A rózsaszín járásokban kinyithatnak a középiskolák, a nyelviskolák és a zeneiskolák a csoportok számára is.

Interaktív táblán követhető a Covid-automata-szerinti besorolása az egyes oktatási intézményeknek

Branislav Gröhling hangsúlyozta, hogy a javuló járványügyi helyzetnek köszönhetően, valamint az egészségügyi miniszter és a miniszterelnökkel való egyeztetés eredményeképpen, elsőként az iskolák nyithatnak az országban. A fokozatos nyitással kapcsolatban elmondta, eddig 50 700 tanárt, pedagógust és nem pedagógiai iskolai alkalmazottat oltottak be az elmúlt hetek során, ám fontosnak tartotta megjegyezni, a továbbiakban is szeretnék oltani az iskolai és egyetemi alkalmazottakat is, hogy biztonságban térhessenek vissza a tanításhoz.

Gröhling emlékeztetett, hogy az egyes járások  Covid-automata-szerinti jelölését az egészségügyi minisztérium keddenként frissíti, és a következő hét hétfőjétől lesz érvényben. Így az iskoláknak több nap áll majd rendelkezésükre, hogy felkészüljenek a rájuk vonatkozó szabályokra. Az oktatásügyi minisztérium honlapján ennek értelmében minden szerdán reggel hozza majd nyilvánosságra a járások besorolását, és a hozzájuk tartozó leírásokat egy interaktív táblán.

Az alsó tagozatosoknak nem, de a felsőbb évfolyamokon kötelező lesz a teszt

Gröhling az iskolák nyitásával kapcsolatban kiemelte, kötelező lesz a 7 napnál nem régebbi negatív teszt, ám különböző tesztelési módszerek közül lehet majd választani (lehet gargalizációs, antigénalapú vagy PCR). A Közegészségügyi Hivatal rendelete értelmében az iskolába járó gyermeknek, illetve az egyik törvényes képviselőjének, valamint a tanároknak és az iskolai alkalmazottaknak is szükséges lesz a negatív teszt. Ez bármelyik mobil mintavételi helyről származhat” – tette hozzá.

Az általános iskola alsó tagozatának tanulói ez alól kivételt képeznek – számukra nem kötelező a teszt, ahogy a reszpirátor használata sem. „Nem kötelező, de határozottan ajánlott, hogy szájmaszkot viseljenek, illetve eltakarják a szájukat” – fogalmazott a miniszter.

A gargalizációs tesztekkel kapcsolatban elmondta, azok az iskolák, melyek március 31-ig jelezték igényüket, a járási hivatalokon keresztül megkapják az ehhez szükséges eszközöket. Gröhling figyelmeztetett: amint megjelenik a vírus egy osztályban, vagy az intézményben, az iskolák igazgatói a Közegészségügyi Hivatal jóváhagyásával, illetve az iskola fenntartójának jóváhagyásával azonnal bezárhatják az intézményt.

Hiányzások, természetiskola és a középiskolai felvételik

A miniszter elmondta azt is, hogy a szülő, amennyiben nem szeretné visszaengedni a gyermekét az oktatási intézménybe, egymást követő 5 napon keresztül továbbra is igazolhatja a hiányzását. Ezt akár meg is hosszabíthatja, az iskolával való individuális egyeztetés során, viszont ebben az esetben már nem jár a járvány alatti, beteg családtagról való gondozási segély (OČR) – nyomatékosította. Gröhling aláhúzta, ebben a tanulmányi évben már nem szervezhető természetiskola. A középiskolai felvételikkel kapcsolatban elmondta, a járványügyi előírásoknak megfelelően, de a hagyományos módon, jelenléti felvételi vizsgákra számíthatnak a diákok, előreláthatólag május első két hetében.

Az adaptációs időszak alatt nem lehet vizsgáztatni a tanulókat

Katarína Kalašová, a minisztérium főosztályvezetője hangsúlyozta, mivel több hónap telt el távoktatásban, ezért nagyon fontos, hogy a gyerekek fokozatosan adaptálódjanak a jelenléti oktatáshoz, ahogy az iskola alkalmazottai és a szülők is. „Ez az adaptációs időszak 2-3 hétig tart majd. Az iskolák részére készített útmutató pontosan leírja, mit kell az oktatási intézményeknek tenniük, miképpen osztályozhatják a gyermekeket” – fogalmazott.

Az adaptációs időszak célja, hogy a hallgatóknak és a tanároknak fokozatosan, a feltételek szerint biztosítsa a jelenléti oktatáshoz való visszatérést, hogy minimalizálja az ezzel járó stresszt. Az útmutató alapján tehát az első héten kizárólag a szocializációs folyamatoknak szentelhetik az időt. Az első két héten a hallgatók értékelése csak szóban történhet. Az első két-három hétben nem lehet vizsgáztatni a gyerekeket dolgozatírással, feladatlapokkal.

(Szalai Erika/Felvidék.ma)