Helyreállít a Svájci Katonai Múzeum egy ritka második világháborús német Királytigris nehézharckocsit, amely a második megmaradt üzemképes példány lesz a világon a háború kimenetelének megfordítására szánt szuperpáncélosból.
Zoom
2007-ben, szétszedése előtt (fotó: Team Königstiger)
A Tigris 2-ként is ismert nehézharckocsit valószínűleg a francia hadseregtől kapta a semleges Svájc a világháború után; a harci jármű vélhetően részt vett az arnhemi csatában és az ardenneki offenzívában.
Zoom
1956-ban a kiemelését gyakorolják (fotó: tank-photographs.s3-website-eu-west-1.amazonaws.com)
A 68 tonnás monstrum egyike annak a nyolc Panzerkampfwagen VI Ausf. B hivatalos elnevezésű harckocsinak, amely fennmaradt az 1944-ben gyártott mintegy 490 példányból.
Zoom
Így álltak tegnap a munkálatok (további fotók: Arnd Wiegmann/Reuters)
A leghíresebb világháborús német harckocsi a Tigris, de a Királytigris nagyobb, jobban felfegyverzett volt, és nagyobb teljesítményű ágyúval rendelkezett. Páncéljának vastagsága helyenként elérte a 18,5 centimétert.
Zoom
Zoom
Nem tudni pontosan, miként került Svájcba a ritka harckocsi. Ismeretes azonban, hogy a világháború után sok harckocsit szétosztottak a szövetségesek között tanulmányozás céljából, Svájcba a franciák révén kerülhetett. Az észak-svájci Fullban működő katonai múzeum 2006-ban jutott a birtokába.
Zoom
Mindazok, akik jelentősebb adománnyal támogatják a szuperharckocsi helyreállítását, maguk is vezethetik majd a 700 lóerős gépóriást a múzeum melletti mezőn.
Zoom
Zoom
A Királytigris szörnyű állapotban került a svájci múzeumhoz, csupa víz és rozsda volt, miután évtizedeken át ki volt téve az időjárás viszonytagságainak.
(MTI)