kele
perec1
68. évfolyam
20. szám
Megjelenés:
2024. 05. 16.

kiscim2024

 

Tornaterem, kollégium és diákszálló, kisvonatok

mmonk12211A Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség (MMÖNK) Tanácsa online térben tartott hétfői ülésén elfogadta 2021-es költségvetését. A közösség a tavalyi évből áthozott közel hárommillió eurós költségvetési többlettel együtt valamivel több mint 3,5 millió euróval gazdálkodik. Magyarországi támogatással három új beruházás – tornaterem Gyertyánosban, diákszálló Hosszúfaluban, kisvonatok Dobronakon és Hodoson – indul több mint 2,1 millió euró értékben.

A három új beruházás támogatását a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. tavaly december végén hagyta jóvá, így az összegek nem kerültek a költségvetés első olvasatába, melyet december elején fogadtak el. Az új beruházásokról januári évértékelőjében szólt Horváth Ferenc tanácselnök, parlamenti képviselő, most pedig ismertek már a pontos összegek is.

Az 1. Sz. Lendvai Kétnyelvű Általános Iskola Gyertyánosi Tagiskolája mellett tervezett korszerű tornaterem építésére 961.961 euró támogatás érkezett.

mmonk12212Még az idén megépülő terem megfelel az általános iskolai testnevelés-oktatásnak, valamint megfelelő edzőtermet biztosít a környékbeli sportegyesületeknek, szabadidős csoportoknak is. A tornaterem a Lendvai Óvoda Gyertyánosi Kétnyelvű Tagozatának is a rendelkezésére áll majd.

A projekt megvalósításába az MMÖNK bevonja Lendva Községet, a terület tulajdonosát, valamint a két oktató-nevelő intézet fenntartóját, az építkezést is Lendva Község valósítja meg az MMÖNK közreműködésével.

mmonk12213A Muravidék kétnyelvű területének turisztikai fejlesztését, az idegenforgalmi kínálat folyamatos bővítését szolgáló úgynevezett buszprojektre 328,6 ezer euró támogatás biztosított. A program keretében két közúti gumiabroncsos kisvonat (egy kisvonat egy mozdonyból és két darab 24 fős kocsiból áll) vásárlását és forgalomba helyezését tervezik Hodos, illetve Dobronak Község részére. A kezdeti forgalomba helyezési költségeket az MMÖNK fedezi, azt követően pedig a két község vállalja át a kisvonatok üzemeltetési költségeit. Amennyiben a közbeszerzés lefolytatása után marad felhasználható keret, azt az MMÖNK egy nyolcszemélyes mikrobusz vásárlására fordítja.

A kollégium és diákszálló létrehozására 821,5 ezer euró áll rendelkezésre. Mint ismeretes, az MMÖNK évek óta figyelmeztet arra, hogy a goricskói iskolások nagyrészt azért nem választják a Lendvai Kétnyelvű Középiskolát, mivel az iskolának nincs kollégiuma, amellyel kiküszöbölhető lenne a napi utazás. A helyzet orvoslását biztosítaná a kollégium és diákszálló, amely a szabad kapacitások függvényében turistacsoportoknak, kiránduló diákoknak, iskolai csoportoknak is szállást biztosíthat. A beruházásra – némi átalakítással és felújítással – az ingatlanpiacon szabad hosszúfalui Olimpija vendéglátóegység épületegyüttesét (vendéglő, lakóház, vendégház) látják alkalmasnak. Az ingatlan hivatalos felbecsült értéke 522 ezer euró, amit az MMÖMK reálisnak, azaz megvásárolhatónak tart. A leendő diákszálló működtetésével kapcsolatosan még nem született döntés, a témakört az egyik következő ülésen tárgyalják majd.

Mind a három beruházás része az MMÖNK fejlesztési stratégiájának, a Kakasdi Hajós Mihály Muravidéki Gazdasági Programnak, melyet 2016-ban készített a budapesti Hétfa Kutatóintézet, és megalapozta a magyar és a szlovén állam részéről támogatott nemzetiségi gazdasági programokat. Most folyamatban van a program aktualizálása, a községi nemzetiségi önkormányzatok tanácsai már továbbították beruházási javaslataikat (például a Muravidéken magyarul program, pajta Hodoson, művészeti iskola Lendván, Lovasközpont Hosszúfaluban…). Horváth Ferenc tanácselnök az ülésen felhívta az intézményeket, szervezeteket is, hogy terveikkel, javaslataikkal járuljanak hozzá, a – mint fogalmazott – ötletbörze bővítéséhez, hiszen a következő években számos támogatási forrás érkezhet, ha lesznek jó terveink.

 

Szlovén gazdaságfejlesztési pályázat

A következő négy évben (2021–2024) is folytatódik a magyar nemzeti közösség gazdasági alapjának serkentési programja a szlovén Gazdaságfejlesztési és Technológiai Minisztérium gondozásában. Az idei pályázaton 300 ezer euró vissza nem térítendő eszköz áll rendelkezésre a nemzetiségileg vegyesen lakott térség vállalkozói számára. A pályázati feltételek nem változtak a 2020-as pályázati évhez viszonyítva (minimum 20 ezer, maximum 80 ezer euró igényelt összeg, 25 százalékos önrész biztosítása). A pályázat benyújtási határideje 2021. május 31.  

A négyéves gazdaságtámogatási program ünnepélyes szerződésaláírására az Gazdaságfejlesztési és Technológiai Minisztérium és az MMÖNK között március 29-én kerül sor Ljubljanában.

 

 

MCSi Design