Lesújtó jelentést tett közzé szerdán az ENSZ gyermekjogi bizottsága a Vatikánról a katolikus egyházon belüli, gyerekekkel szembeni szexuális erőszakot illetően.
A világszervezet szerint a Vatikán rendre a katolikus egyház hírnevének megőrzését helyezte a gyermekek védelme fölé, és az utóbbi években olyan eljárásokat alkalmazott, amelyek lehetővé tették, hogy papok több tízezer gyereket molesztáljanak vagy erőszakoljanak meg. A bizottság követelte, hogy a Vatikán hozza nyilvánosságra a papi pedofíliával kapcsolatos dokumentumait, és azonnal távolítsa el a papság soraiból azokat, akik közismerten vagy gyaníthatóan gyerekeket bántalmaztak.
Az ENSZ-bizottság januárban több vatikáni illetékest is meghallgatott Genfben arról, hogy a Szentszék hogyan alkalmazza az ENSZ gyermekek jogairól szóló egyezményét.
Frissítés: a Vatikán visszavág
A Vatikán szerdai közleményében bírálta az ENSZ gyermekjogi bizottságának a papi pedofíliával kapcsolatos aznapi jelentését, és sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a világszervezet megpróbál "beavatkozni olyan egyházi tanításokba, amelyek az emberi méltóságra és a vallásszabadság gyakorlására vonatkoznak".
"A Szentszék tudomásul veszi a (szerdán Genfben közzétett) jelentés végkövetkeztetéseit, amelyeket figyelmesen meg fog vizsgálni" - áll a Vatikán válaszközleményében, amelyben leszögezik: a római katolikus egyház "továbbra is elkötelezett a gyermekek jogainak védelme mellett".
A Vatikán válaszközleményében bírálta az ENSZ-bizottságot amiatt, hogy - az abortusz és a fogamzásgátlás kérdésében megfogalmazott ajánlásaival - bele akar avatkozni az egyháznak "az emberi méltósággal kapcsolatos tanításaiba és a vallás szabad gyakorlásába".
Silvano Tomasi érsek, apostoli nuncius a Vatikán ENSZ-hez delegált nagykövete, akit a bizottság korábban szintén meghallgatott, a Vatikáni Rádiónak Genfben nyilatkozva azt mondta, hogy a jelentés elferdíti a tényeket, tisztességtelen, és ideológiai szempontból elfogult.
Az érsek a jelentésnek az egyház homoszexualitással, abortusszal és művi fogamzásgátlással kapcsolatos álláspontját bíráló kitételeire reagálva kijelentette: a világszervezetnek nincs joga az egyházat "vitára nem bocsátandó" erkölcsi tanításainak megváltoztatására kérni. Úgy vélte, hogy a homokosok "házasságát" pártoló nem kormányzati szervezetek valószínűleg befolyásolták az ENSZ-bizottságot a jelentés "ideológiai vonalának" erősítése céljából.
"Úgy hírlik, hogy a jelentés tulajdonképpen már kész volt, mielőtt a Szentszék küldöttségét meghallgatták volna" - mondta az érsek, kifogásolva, hogy a dokumentum nem "naprakész", figyelmen kívül hagyja a visszaélések ügyében a katolikus egyház által tett intézkedéseket. "Ez tények, bizonyítékok kérdése, amelyeket nem lehet elferdíteni" - tette hozzá.
Egy, a neve elhallgatásához ragaszkodó vatikáni illetékes azt mondta, hogy a jelentés megállapításai túlterjeszkednek a bizottság hatáskörén, "erősen konjunkturálisak, és a politikai korrektségre törekvő hevület érződik rajtuk".
Ferenc pápa korábban már elítélte a papi pedofíliát, azt az "egyház szégyenének" nevezte, és ígéretet tett arra, hogy folytatja az elődje, XVI. Benedek által ezzel kapcsolatban elindított eljárásokat.
Egy januárban nyilvánosságra került dokumentumban a Vatikán részletekkel szolgált a szexuális visszaélések miatt hivatásukból elbocsátott papok számáról. A 2011-12-es statisztika szerint XVI. Benedek pápa két év alatt közel 400 papot zárt ki a papi rendből gyermekekkel szemben elkövetett szexuális visszaélések miatt.
Ez az első alkalom, hogy egy tekintélyes ENSZ-bizottság bírálja a Szentszéket bizonyos cselekmények miatt.
(MTI)