lapajánló 20
A jól végzett munka, az új etnikai centrum és a tévutak
Magyar7 - 20. száma
2021. március 7., 14:14

A losonci Serly-sírkápolna története

Félő, hogy lassan az enyészetté válik a losonci köztemetőben álló Serly-sírkápolna, amelyet utoljára 1957-ben renováltak. Kívülről viszonylag jó állapotban van, de a padlózata beszakadással fenyeget, ezért felújításra szorulna.

Harangját évtizedek óta már csak különleges alkalomból szólaltatják meg. Utoljára 2018. november 11-én 11 óra 11 perckor kondult meg, az I. világháború befejezése alkalmából rendezett városi megemlékezésen. A temetőbe Böszörményi István nyugalmazott gimnáziumi tanár, helytörténész kísért el, hogy megismertessen a Serly család történetével. Az alábbiakban az ő gondolatai olvashatók.

Sokan ismerik, talán még dalolják is a Kék nefelejcs, kék nefelejcs virágzik a, virágzik a tó partján kezdetű népies műdalt. Azt már kevesen tudják, hogy a zenéjét a Losoncon született Serly Lajos szerezte, aki 80 évvel ezelőtt hunyt el az Egyesült Államokban.

Kívánságának megfelelően hamvait a losonci temetőben álló családi sírkápolnába, a szülei mellé helyezték örök nyugalomra, de csak 1972-ben.

Liszt Ferenc biztatta

A régi losonci polgárcsalád, Serlyék háza a hajdani Rózsa utcában (ma Sokolská) állt, ennek helyére a pedagógiai szakközépiskola tornaterme épült. Serly Antal fia, Lajos 1855-ben született. Első dalát, a De szomorú a tilinkóm hangja címűt 14 évesen írta még Losoncon. Korán kibontakozó zenei tehetsége fejlesztésére utóbb maga Liszt Ferenc is biztatta. Karnagyi, zeneszerzői tanulmányainak, pályakezdésének fontos állomása Pozsony, Berlin, Kolozsvár. A pesti Nemzeti Színházhoz szerződött. Itt találkozott a két szomszéd város, Losonc és Rimaszombat jeles szülötte, Serly Lajos és Blaha Lujza. A „nemzet csalogánya” számos Serly-dalt népszerűsített – a Kék nefelejcs kezdetűt is, melyet Kazaliczky Antal szövegére 1880-ban komponált Serly Lajos. Petőfi, Csokonai, Pósa Lajos verseit is megzenésítette, amelyek rendkívül népszerűek. Lajos főleg dalokat és nótákat komponált. Az ő nevéhez fűződik a Dal a csikóbőrös kulacshoz, vagy a Megy a juhász a szamáron című dal megzenésítése is.

A Losoncz és Vidéke hetilap figyelemmel kísérte a város neves szülöttének a pályáját. 1893. április 16-án arról számolt be, hogy április 8-án a losonci Vigadóban a Lehár Ferenc vezette katonazenekar hangversenyén „Nagy tetszést aratott Serly Lajos »Palócz rhapsódiája«. Amint a zenekar befejezte a zenedarabot, tomboló tetszésvihar zajlott le, mire a családjával jelen lévő szerző udvariasan meghajtotta magát a közönség felé, a zenekar pedig megújrázta a »Palócz rhapsódiát«”.

Serly ház
Óbuda után London

Serly karmesterként több színháznál is megfordult, és operetteket írt részükre. Anyagilag is támogatta az óbudai Kisfaludy Színházat, amelybe minden vagyonát belefektette, sajnos bele is bukott. Szintén a Losoncz és Vidéke hetilap tudósított 1898. május 15-én arról, hogy

Serly Lajos városunk jeles zenész fia, ki az óbudai Kisfaludy-szinházzal – sajnos – nem érte el az óhajtott sikert, jelenleg Londonban időzik, hol a walesi herczeg óhajára egy 80 magyar ruhás, magyar zenészekből álló zenekart szervezett, mely midőn első izben föllépett, a ház szúfolásig megtelt és maga a walesi herczeg is megjelent. Ha a pártolás tovább is igy fog tartani, Serly Lajos az óbudai veszteséget könnyen ki fogja heverni.

A veszteséget ugyan kiheverte, de boldogulását ezt követően már külhonban kereste. 1905-ben kivándorolt Amerikába, ott élt sikeres zenekarvezetőként, 1939-ben bekövetkezett haláláig. Az akkor kitört világháború, majd a hidegháborús évek nem tették lehetővé, hogy Serly Lajos fia, Tibor teljesíthesse atyja kívánságát a hamvak hazaszállítását illetően.

Erre csak 1972-ben került sor, amikor Serly Tibor hazahozta a szülők urnáját, hogy a hamvak a pesti és losonci barátok segítségével a végső helyükre kerülhessenek.

A fia is zenész lett

Serly Tibor Losoncon született 1900. november 25-én. Ő is a zenét választotta élethivatásul, és apja New York-i zenekarában kezdte a pályafutását.

Zenei képzettséget azonban a budapesti Zeneakadémián szerzett, Kodály tanítványa is volt. A ’20-as, ’30-as években felváltva szerepelt brácsásként és karnagyként Amerikában és Magyarországon. Mikor Bartók Béla kivándorolt, Serly Tibor már elismert karmester, zeneszerző, zenetanár volt, aki felkarolta, támogatta Bartókékat. 

Ő fejezte be Bartók halála után a III. zongoraversenyt és a brácsaversenyt.

Serlyék egykori családi háza mára eltűnt, áll viszont a városi köztemetőben a Serly-sírkápolna. Itt helyezték örök nyugalomra Serly Lajos és felesége, valamint fiuk, Tibor hamvait is. A rimaszombati születésű Bartókné Pásztory Ditta, aki fiatal korában első hangversenyét a losonci városházán adta, a Serly család iránti hála és tisztelet jeléül fehér márvány emléktáblát készíttetett Gasztarisz Pavlosz szobrászművésszel. Ezt Sólyom László losonci csemadokos szervező és Volly István budapesti zenetudós 1983. október 31-én helyezte el a losonci sírkápolnában, ahol már ott volt az 1978-ban elhunyt Serly Tibor urnája is. Az emléktábla-avatáson a Csemadok alapszervezetének tagjain és az emlékező Volly Istvánon kívül jelen volt Béres Ferenc Liszt-díjas énekművész, aki természetesen elénekelte a Kék nefelejcset.

Serly sírkápolna

Az építtető, Serly Antal végrendelete szerint minden évben, halottak napján meg kellene nyitni a kápolnát, és megkondítani a harangját. Manapság azonban csak külön kérésre nyitja ki a tulajdonos. Akinek sikerül bejutni a kápolnába, annak falán két emléktáblát talál. Az egyik latin nyelvű, az 1873-as építés, illetve az 1957-es renoválás emlékét őrzi. A másikon márványba vésve a Kék nefelejcs című közismert dal első taktusa olvasható.

Fontos lenne, hogy e neves család emlékműve, a Ráday-kriptához hasonlóan megújuljon, és még sokáig hirdesse az ott nyugvók emlékét. Teszi ezt egyébként a 2001-ben alakult Serly Kamarakórus, amely Böszörményi István javaslatára vette fel ezt a nevet. A kórus azon túl, hogy minden helyi és regionális magyar rendezvényen szerepel, minden szeptember végén, a zene világnapján énekkari fesztivált is szervez.

(Forrás és fotók: Böszörményi István) 

Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/9. számában.     

Serly emléktábla

    

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.