Nyitókép forrása: aktuality.sk

 

Richard Sulík (SaS) gazdasági miniszter és koalíciós pártelnök továbbra is kifogásolja azt, ahogy Igor Matovič (OĽANO) kormányfő vezeti a kabinetet és továbbra is kitart a kormány átalakítása mellett – jelentette ki a TA3 A politikában című vitaműsorában. A vitapartner nélkül teret kapó Sulík a műsorvezető kérdésére elmondta, hogy ha Matovič távozása mellett az ő lemondását is követelik, el tudja képzelni, hogy eleget tegyen ennek a feltételnek is.

 

Tagadta, hogy vulgárisan üvöltözött volna valaha a kormány tagjaival, ahogy arról több miniszter is beszámolt:

 

„Ne féljen, koránt sem voltam annyira vulgáris, mint mikor engem a kormányfő idiótának nevezett. Évekig viseltem el az ilyen támadásokat. Az igazság az, hogy a kormányülésen a miniszterelnök kénytelen volt végighallgatni valamit azzal kapcsolatban, hogy megvádolt Ján Kuciak meggyilkolásával. Elismerem, hogy zárt ajtók mögött megmondtam a véleményemet a kormányfőnek erről.”

 

Többször elismételte, hogy szerinte sem a kormányfő sem az egészségügyi miniszter nem képes jól ellátni a feladatát. Marek Krajčí (OĽANO) egészségügyi miniszter Sulík szemében teljességgel kudarcot vallott.

 hirdetes_300x300  

 

Sulík elmondta, hogy biztosan megvétózná  a koalícióban a totális és szigorú lockdown bevezetését, amelyre a kormány korábbi bejelentése alapján akkor kerülne sor, ha március 21-ig nem sikerülne megfordítani a járványhelyzetet.

 

Miközben Richard Sulík nagyon keveset, vagy inkább semmi konkrétumot, vagy javaslatot nem mondott a kórházak túlterheltségével és a fertőzések számának csökkentésével kapcsolatban, a műsor ezen pontján pontosan megmutatta, hogy számára ez is csak is pénzkérdés.

 

Az ő elképzelése szerint – a mutációk, az általános vakcinahiány, és az alacsony mobilitás melletti magas fertőzöttség ellenére – véget kell vetni az egész országra kiterjedő korlátozásoknak, és csak a gócpontoknál rendelne el intézkedéseket.

 

Megszólalt a vérbeli neoliberális

 

Sulík azonban arra már nem tért ki, hogy az emiatt megnövekedő nyomást a kórházakra miképp lehetne kezelni, vagy hogy milyen intézkedések vonatkoznának az általa gócpontoknak nevezett helyeken illetve azokon kívül. A kényelmes és nyilván népszerű, de lényegében üres politikai álláspont után azonban kibújt a szög a zsákból.

 

Míg a kórházakban ápoltak vagy az elhunytak és az aktív esetek száma szóba sem került, Sulík  a műsorban amiatt is méltatlankodott, hogy az antigéntesztekre eddig 280 millió eurót költött el az ország, és ezek csak a tesztkészletek, az összeg nem tartalmazza a teszteléseken résztvevők bérét és a többi költséget.

 

Az antigéntesztek margójára

 

A teljes képhez hozzátartozik, hogy az antigénteszteléseknek köszönhetően több ezer fertőzött személyt sikerült elkülöníteni. Az érem másik oldala, hogy a teszt falsnegatív rátája magas, ami azt jelenti, hogy aki pozitív, az közel 100 százalékban valóban pozitív, de akinek negatív lett a tesztje, annak 50 százalékos esélye van arra, hogy mégis pozitív.

 

Ez ugyan nem csökkenti az azonosított fertőzöttek miatti érdemeket, de az emberek fegyelmezetlenségére ellentétesen hatott: a negatív tesztről szóló tanúsítvánnyal kevésbé tartották be az előírásokat.

 

Hogy melyik hatás mutatkozott meg markánsabban, arról lehet vitatkozni. A liberális populista szólamok azonban a lényegi kérdésekkel nem foglalkoznak: úgy indulunk neki a harmadik hullámnak, hogy a kórházak kapacitásai csaknem megteltek, az emberek fegyelmezettsége pedig, jórészt az intézkedéseket kétségbe vonó állandó politikai viták miatt, továbbra is nagy.

 

Körkép.sk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 5 olvasónak tetszik ez a cikk.