eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita
Nyitókép: Pixabay

A halálos lavinákért is részben a koronavírus felel

A pandémia mellett a klímában lehet keresni annak okát, hogy az idei télen már harminchárom ember életét vesztette az Egyesült Államokban lavinák miatt: ez majdnem rekordot jelent.

Három tényező együttállása szükséges ahhoz, hogy lavina alakuljon ki egy adott területen: lejtő, felhalmozódás és valamiféle kiváltó ok – írja a CNN.

A lejtő fogalma mindenki előtt ismert, a hófelhalmozódásról azonban érdemesebb hosszabban beszélni. Minden egyes havazás, vihar esetében kicsit más összetételű hó hullik, ezek az eltérő rétegek aztán a tél előrehaladtával egymásra rakódnak. Ahogy a hetek telnek, az alsó rétegek egyre gyengébbek lesznek, míg a felsők erőteljesek. Ennek köszönhetően lesz hihetetlenül instabil ez a szerkezet.

A coloradói lavinainformációs központ vezetője szerint idén télen olyan egyedi körülmények keletkeztek, amilyenekre tíz éve nem volt már példa. Brian Lazar szerint az idei hótömeg ideális ahhoz, hogy lavinák alakuljanak ki, amiben közrejátszott a klímaváltozás hatása is.

"Ezt az évet a korai havazás jellemezte, amelyet követően meglehetősen száraz időszak következett be. Amikor hideg, tiszta körülmények között ilyen száraz időszakot élünk át, akkor a már meglévő hó gyenge rétegekké alakul" – mondta Lazar.

Kell ugyanakkor még valamilyen kiváltó esemény is, ami a lavinák 90 százalékának esetében vagy a későbbi halálos áldozat tette, vagy olyasvalakié, akinek társaságában tartózkodott az áldozat a szabadban.

A koronavírus-járvány miatt a korábbi évekhez képest sokkal több amerikai fogta sílécét, snowboardját vagy hójárgányát, hogy biztonságosnak vélt körülmények közt, a szabadban múlassa idejét. Az ohiói Snow Trails sípark látogatószáma 60 százalékkal nőtt meg, ami általános tendencia volt országszerte. Ez alapvetően jó dolog lenne, ha nem párosult volna a lavinaképződésre ideális hótömeggel.

Derek van Dam, a CNN meteorológusa szerint a gyenge hótömeg és a nagy forgalom együtt okozta a sok lavinát: sokan akartak tömegjelenetek nélkül a szabadban tartózkodni. Ezeknek a tömegeknek nagy része ugyanakkor nem volt tisztában a területtel, és lavinafelszereléssel sem rendelkezett, holott a lavinajelentések nyomon követésével és megfelelő eszközök alkalmazásával nagyban csökkenthető a veszély.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Olyan fegyvert kap Ukrajna, ami elképzelhetetlen lett volna a háború előtt: ez lehet a legveszélyesebb eszköz Kijev arzenáljában

Olyan fegyvert kap Ukrajna, ami elképzelhetetlen lett volna a háború előtt: ez lehet a legveszélyesebb eszköz Kijev arzenáljában

Amikor Oroszország megindította az Ukrajna elleni inváziót, Moszkva egyik elsődleges célja a megtámadott ország „demilitarizációja” volt; eddig nagyon úgy fest, hogy ez a dolog a visszájára sült el. Nem csupán arról van szó, hogy a NATO eddig gigantikus mennyiségű nehézfegyvert küldött Ukrajnának, de olyan technikai eszközöket is megkapott Kijev, melyekről korábban még csak álmodni sem mert az ukrán vezetés, ékes példája ennek az MGM-140 ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszer. Egy olyan technikai eszközről van szó, amely, bár abszolút nem nevezhető „háborúdöntő csodafegyvernek”, biztos megnehezíti majd az orosz haderő dolgát az általuk „különleges műveletnek” hívott invázió során.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×