Többször is sikerrel kértek ki felhasználói adatokat a Facebooktól a magyarországi állami szervek – derül ki a vállalat friss átláthatósági jelentéséből.

Huszonöt esetben voltak kíváncsiak a hazai állami szervek összesen 24 facebookozó adataira a tavalyi első félévben. A Facebook jelentése szerint az esetek 36 százalékában, azaz 9 alkalommal nem hiába, ezekben az esetekben a közösségi oldal teljesítette a kérést, és legalább részlegesen szolgáltatott valamiféle információt az illetékes magyar hatóságnak.
A legtöbbször az USA-béli szervek kértek ki adatokat a Facebooktól, és ahogy a jelentésből kiderül, a 11-12 ezer kérés 79 százalékát teljesítették.
Leveleinket nem, de személyes adatainkat kiadta a magyar kormánynak a Microsoft
Megérkezett a Microsoft friss átláthatósági jelentése is, melyből kiderül, hogy a hazai állami, főleg bűnüldöző szervek is érdeklődtek a cégnél felhasználói adatok iránt.
Hetven alkalommal összesen 127 felhasználói fiókkal kapcsolatban kértek ki adatokat magyar kormányzati szervek a Microsofttól tavaly. Ahogy a vállalat által közzétett grafikonból is látszik, a Microsoft egy alkalommal megtagadta az adatszolgáltatást, 11 esetben nem találta meg a vonatkozó adatot, a maradék 58 alkalommal pedig a felhasználó személyére vonatkozó vagy az általa végzett tranzakcióval kapcsolatos adatot szolgáltatták ki a magyar hatóságoknak.
Zoom
Tartalmat – tehát például levél szövegét – egyetlen esetben sem adott ki a Microsoft, még a külön részletezett skype-os kérések esetében sem. Ezekből egyébként összesen két magyar volt a tavalyi évben, a Microsoft pedig mindkét esetben elárulta, mit tud az adott felhasználóról.
Hiába kíváncsi a magyar kormány a Google-felhasználókra
Továbbra is hiába kértek felhasználói adatokat a magyarországi állami, köztük bűnüldöző szervek a Google-től, a vállalat friss közléséből kiderül, egyszer sem teljesítették a kérést.
Itthonról nézve nem túl változatos a Google legfrissebb átláthatósági jelentése, adatkiadás szempontjából legalábbis a helyzet változatlan. A tavalyi év első felének adatait tartalmazó jelentés szerint 2013. január és június közt a magyar állami (főként bűnüldöző) szervek 86 alkalommal nyújtottak be felhasználóiadat-kérelmet a Google-höz, összesen 104 fiókkal kapcsolatban. A teljesen vagy részlegesen teljesített magyar kérelmek számánál továbbra is nulla szerepel.
Ezzel Oroszországgal és Törökországgal kerültünk egy platformra, a jelentésben szereplő 32 országból csak hárman vagyunk olyanok, akiknek egyetlen kérését sem találta megalapozottnak a Google. Ha történetileg vizsgáljuk meg a kérdést, akkor pedig csak Magyarország és Törökország az a két állam, akiknek eddig az összes adatkérését elutasította a Google. Magyar vonatkozásban összesen 495 ilyen kérésről van szó.
Zoom
A legkíváncsibb ismét az Egyesült Államok volt, 2013 első félévében 10 918 esetben 21 683 felhasználói fiókkal kapcsoltban kértek adatokat. A Google a kérések 83 százalékában szolgáltatott legalább részleges információt a felhasználókról.
A Washington Post korábban azt írta (a Google viszont tagadta): az amerikai nemzetbiztonságnak a PRISM projekt keretén belül állandó hozzáférése volt a Google és más nagyobb tech vállalatok szerverein lévő adatokhoz, sőt az NSA a szervezetek tudta nélkül még azt is ellenőrizte, nem titkolnak-e el valamit előlük a cégek.
(HVG nyomán)