A kormánnyal kialakult konfliktushelyzet további lépéseire készül a Mazsihisz azzal a kérdőívval, amit a napokban indítottak el az interneten. Azt szeretnék megtudni fajtársaiktól, hogy egyetértenek-e azokkal, amiket a kormánytól követelnek, szerintük is "sértő"-e a német megszállás emlékműve, és hogy Schmidt Mária megfelelő-e a Sorsok Háza vezetőjének.
Internetes kérdőívet indított el a napokban a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz), amiben többek között arra kérnek választ, hogy sérti-e a zsidó közösséget a Szabadság térre tervezett német megszállási emlékmű, és a szervezet kormánynak küldött nyilatkozatának hangneme nem volt-e túl erős.
A Mazsihisz január 19-én adott ki egy nyilatkozatot, amiben kifejezték nemtetszésüket többek között Szakály Sándor, a Veritas Intézet főigazgatójának egyik korábbi megnyilvánulása, és a német megszállás Szabadság térre tervezett emlékműve miatt.
A kérdőíven például ilyen kérdések szerepelnek:
- Időszerű-e a holokauszt-emlékév rendezvényeinek bojkottja?
- Felmerüljön-e lehetőségként, hogy ha a kormány nem változtat az álláspontján, a Mazsihisz a Civil Alap 2014 pályázaton elnyert támogatások összegét nem használja fel? (Nem fog felmerülni - a szerk.)
Heisler András, a Mazsihisz elnöke azt mondta, azért indították el az internetes kérdőívet, mert meg szerették volna tudna, hogy a zsidó közösség tagjai hogyan viszonyulnak az abban feltett kérdésekhez. A beérkezett véleményeket figyelembe fogják venni álláspontjuk kialakításában, így természetesen hatással lesz arra is, hogy a szervezet milyen irányba lépjen a kormánnyal kialakult konfliktushelyzetben. Heisler azonban hangsúlyozta, hogy, bár a válaszok segíteni fognak munkájukat, a döntéseket a Mazsihisz demokratikusan választott testületeinek kell meghozniuk.
Arról egyelőre nem akart beszélni, hogy mit mutat az eddig beérkezett több ezer válasz, de a kormánynak küldött nyilatkozat hangnemét például a válaszadók 62 százaléka megfelelőnek tartotta, míg 35 százalék túlságosan visszafogottnak. A Mazsihisz elnöke visszautasította azt a feltételezést, miszerint azért indították a kérdőíves akciót, hogy bebizonyítsák Schmidt Máriának, szervezetüknek több tagja van, mint háromezer. A Terror Háza Múzeum főigazgatója ugyanis a Hír Tv-nek múlt héten azt mondta, hogy a választási kampány elkezdődött, és úgy látszik, hogy a Mazsihisz a választási kampány részévé akar válni önálló tényezőként, ami egy vallásos képviseletnél, amelynek talán 3000 tagja van, a legitimitásuk igencsak korlátozott. (Korábban a Mazsihisz sajtókonferenciáján pedig Karsai hasonlította főkurvához Schmidtet.) Schmidt Mária ezen megjegzésével a Mazsihisz nem kíván foglalkozni - mondta Heisler.
(Origó nyomán)