lapajánló 20
A jól végzett munka, az új etnikai centrum és a tévutak
Magyar7 - 20. száma
2021. február 17., 17:21

Mit egyen és mit ne, aki koronavírus-fertőzött?

Milyen ételeket együnk, miket kerüljünk, milyen fűszereket használjunk, ha Covid-19 fertőzöttek vagyunk?

Fotó: Pixabay

A kiegyensúlyozott, egészséges, megfelelően összeállított étrend segíthet a koronavírus-fertőzésből való felépülésben is. Gondot jelenthet azonban, hogy sok beteg elveszíti az íz- és szagérzékelését.

Fáradékonyság, bezártság és unalom

A koronavírussal fertőzöttek csak kis százalékának van szüksége kórházi ellátásra, a többi diagnosztizált beteg otthonában töltheti a felépüléséhez szükséges időt.

A leggyakoribb tünetek között találjuk a lázat, a száraz köhögést, a fáradtságot, a légszomjat, de gyakori az izom- és ízületi fájdalom is. Szintén jellemző tünet lehet az étvágytalanság, melyet fokozhat a betegek jó részénél jelentkező íz- és szagérzékelés elvesztése.

Egy fertőzés során az immunrendszerünk feladata, hogy kiváltsa az ún. immunválaszt és megküzdjön a koronavírussal. A táplálkozásnak és a folyadékpótlásnak kulcsszerepe van a felépülésben, az immunrendszer támogatásában. De fontos megemlíteni, hogy amíg kórházban ideális esetben dietetikus felügyeli és határozza meg (szabályozott módon, de egyénre szabva) a táplálást, otthon jellemzően a betegek nincsenek szakmai kontroll alatt a táplálkozásukat illetően.

Ilyenkor az otthon töltött hetek alatt, a tünetek és az étvágy függvényében könnyen megborulhat az energiaegyensúly, elhúzódó lefolyású betegség esetén jelentősebb testsúly- és izomtömeg-vesztés léphet fel, míg másnál az enyhe tünetek mellett a megtartott étvágy és fizikai inaktivitás következtében több kilót is hízhat valaki. Mindkét állapotnak lehetnek hosszú távú következményei is, a hullámzó energiaszinttől a fáradékonyságon át a krónikus panaszok rizikójának növekedéséig is.

Mivel az otthonlét és a betegségből való lábadozás jellemzően az addigi mindennapi munkánk, tevékenységeink rutinjának megszakításával járhat, könnyen kezdhetünk unatkozni, nem találjuk a helyünket, elveszíthetjük a motivációt is.

Az unalom, az állandó stressz és szorongás miatt sokan alakítanak ki helytelen étkezési szokásokat: zsírban és cukorban gazdag élelmiszerekbe "menekülnek", vagy éppen ellenkezőleg, teljesen elveszítik az étvágyukat.

Szükség van speciális étrendre?

Szerencsére, a legtöbb embernek nincs szüksége speciális diétára a Covid-19 fertőzésből való felépülés ideje alatt, de ezt természetesen az egyéni jellegzetességek és a tünetek döntik el. A szakemberek szerint a legfontosabb a kiegyensúlyozott, változatos, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrend, valamint a napi legalább 2-3 liter folyadék elfogyasztása.

  • Együnk többször kisebb adagokat! Még akkor is próbáljunk meg enni néhány falatot, ha nincs igazán étvágyunk! Koplalni tilos!
  • A főétkezések lehetőség szerint mindig tartalmazzanak valamilyen állati eredetű fehérjeforrást, például sovány húsokat, húskészítményeket, halakat, tojást, tejet, tejtermékeket. A fehérjék segíthetnek megőrizni az izomtömeget, izomerőt.
  • savanyított tejtermékek (pl. a joghurt) probiotikus hatásuk révén fenntartják, illetve helyreállítják a bélflóra egyensúlyát, ezáltal pedig támogatják az immunrendszer megfelelő működését.
  • A halak, a halmájolaj, a belsőségek (főleg a máj) és a tojássárgája hozzájárulnak a napi D-vitamin bevitelhez. A D-vitamin pedig bizonyítottan kiemelkedő szerepet játszik az immunrendszer megfelelő működésének biztosításában.
  • Naponta többször is fogyasszunk vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag zöldségeket és gyümölcsöket! Nagyon fontos a C-vitamin! C-vitaminban gazdag a kivi, a citrusgyümölcsök, a bogyós gyümölcsök, a káposzta, a paprika, a karfiol, a kelbimbó és a brokkoli.
  • A gyakori köhögés következtében könnyebben kiszáradhat a szájnyálkahártya, így a száraz, "érdes" ételek tovább irritálhatják azt, a nyelés is nehezítetté válhat. Részesítsük előnyben a krémleveseket, gyümölcs- és zöldségpüréket, főzelékeket, pudingokat. A csípős, erősen fűszerezett ételeket inkább kerüljük.
  • A szoba hőmérsékletű ételek jobban tolerálhatóak, mint a túl hideg vagy túl forró fogások.
  • Az ízérzékelés megváltozása miatt előfordulhat, hogy valaki túlságosan fémes ízűnek érzi az ételeket. Ennek mérséklésére érdemes ideiglenesen áttérni a műanyag evőeszközökre.
  • A csökkenő ízérzékelést ne túlzott sózással, cukrozással próbáljuk ellensúlyozni, inkább több zöldfűszert használjunk! Ezek nemcsak erősítik, fokozzák az ételek ízét, de gyógyító hatásaik is vannak, segítik például az emésztési folyamatokat!
  • Étvágytalanság esetén a kellemes környezet, a társaság, a gusztusosan tálalt fogások sokat segíthetnek.
  • A megfelelő folyadékfogyasztás kiemelten fontos a betegség idején, különösen lázas állapotoknál! Óránként (vagy akár gyakrabban) igyunk egy-egy pohár folyadékot! Leginkább a víz, ásványvíz, világosra főzött tea, zöldséglé, gyümölcslé, gyümölcs- vagy zöldségalapú turmixok fogyasztása ajánlott, de sok folyadékhoz juthatunk a lédús gyümölcsökből (pl. görögdinnye, sárgadinnye, alma-, barackfélék), zöldségekből (pl. uborka, paradicsom, cukkini), valamint a különböző levesekből is. A cukrozott üdítőket, az alkoholt és a koffeintartalmú italokat kerüljük!
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.