A beoltottak körében jelentősen csökkent az új esetek száma

2021. február 17., szerda, Belföld

Az elmúlt négy hét során az oltásnak köszönhetően jelentősen, 87,7 százalékkal csökkent a koronavírus-fertőzés esetszáma az egészségügyben és a szociális rendszerben dolgozók körében – jelentette ki Valeriu Gheorghiţă, a COVID-19 elleni oltáskampányt koordináló bizottság elnöke.

Az egészségügyben és szociális ellátórendszerben dolgozó mintegy 250 ezer személynek 89,96 százaléka február 14-éig megkapta a koronavírus elleni oltás mindkét dózisát, 98,84 százalékukat pedig beoltották az első dózissal. Az oltások nyomán az elmúlt négy hétben jelentősen, 87,7 százalékkal lecsökkent a megbetegedés a két területen dolgozók körében; az egy hét alatt regisztrált új esetek száma megközelítőleg 500-ról 50 alá csökkent ebben az időszakban – magyarázta Valeriu Gheorghiţă a Victoria-palotában tartott tegnapi sajtótájékoztatón.

Az idősotthonok lakóinak és az itt dolgozó személyzetnek (megközelítőleg 49 ezer személy) 56,45 százalékát már mindkét dózissal immunizálták, 86,67 százalék pedig megkapta az első oltást; az esetek száma pedig több mint 65 százalékkal csökkent az elmúlt négy hétben – számolt még be a katonaorvos.

Valeriu Gheorghiţă jelezte azt is, becsléseik szerint március 1-jén kezdik el a tanügyi dolgozók elsőbbségi oltását. A bölcsődei, óvodai, iskolai, egyetemi alkalmazottak beoltásának pontos forgatókönyve még nem készült el, a tervek szerint azonban ezt mobil oltócsapatok végzik majd, és a közoktatásban dolgozók számára a megyei pedagógusok házában, a felsőoktatásban dolgozók számára pedig az egyetemeken alakítanak ki oltóközpontokat. Gheorghiţă szerint eddig mintegy 30 ezer tanügyi alkalmazott kapta meg a koronavírus elleni vakcinát és több mint 120 ezren regisztráltak az oltásra. Hangsúlyozta, mérlegelik annak a lehetőségét, hogy az oltóanyagok szétosztásakor előnyben részesüljenek azok a megyék, amelyekben az országos átlagnál jelentősen nagyobb számú új megbetegedést jegyeznek. Ezt a lehetőséget az országos oltási stratégia is előírja, pontos alkalmazási kritériumait azonban még ki kell dolgozni – tette hozzá.

Valeriu Gheorghiţă ismertette, Románia ez idáig összesen 1 560 509 adag koronavírus elleni oltóanyagot kapott, amelyből 1 151 112 dózist használtak fel eddig. Közölte, ez idáig mintegy 3500 személy fertőződött meg koronavírussal az oltóanyag első adagának felvételét követően, és arra is volt példa, hogy a második adag beadását követően kapták el a koronavírust, az ilyen esetek száma azonban nagyon alacsony – magyarázta.

Ami a fertőzés terjedését illeti, a hétfő délelőtt – kedd délelőtti időszakban elvégzett 32 762 teszt 8,16 százaléka lett pozitív, ez 2676 új koronavírus-fertőzéses esetet jelent. A stratégiai kommunikációs törzs (SKT) tegnapi adatai szerint Háromszékről 16 új megbetegedést jelentettek, ezen felül az országszerte végzett 787 másodszori tesztelés eredményeként nyolc háromszékinek lett újra pozitív eredménye. Kovászna megye fertőzöttségi mutatója enyhén emelkedni kezdett, a hétfői 0,57 ezrelékről 0,6 ezrelékre. Az SKT tegnapi jelentésében 81 újabb halálesetről számol be, az áldozatok közt több a fiatal (kettő a 30–39, négy a 40–49, négy az 50–59 korosztályból). Kórházban 7045 pácienst ápolnak, közülük 943 állapota súlyos.
 

Vakcinaútlevél

Bár egyre gyakrabban kerül szóba, hogy a koronavírus elleni oltási igazolványt „vakcinaútlevélként” használják, az Európai Unió (EU) tagországai megosztottak ebben a kérdésben. Romániában korai még olyan „vakcinaútlevélről” beszélni, amellyel bevásárlóközpontba, kávézóba, étterembe lehetne menni, mert még az oltáskampány elején tartunk – jelentette ki tegnap Florin Cîţu miniszterelnök.

Az oltási igazolványt mint országok közti utazási okmányt leginkább az erősen turizmusfüggő államok támogatják. Görögország például még a múlt hónapban felszólította az Európai Bizottságot, hogy engedélyezze az oltási igazolások használatát az EU-ban történő utazáshoz. Spanyolország, Olaszország, az északi államok támogatják az ötletet, Franciaország fenntartásait fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az oltási tanúsítványok biztosítékot jelentenének arra, hogy folytatni lehet a járvány előtti tevékenységet, Németország meg ellenzi, hogy az immunizált kisebbség számára kiváltságokat biztosítsanak a lakosság többi részével szemben.

Az EU 27 tagállama között még folyik az egyeztetés arról, hogy milyen szabályok szerint, a páciensek mely adatainak ismerete szükséges ahhoz, hogy kölcsönösen elfogadják egymás oltási igazolásait. Egyelőre nem született közös álláspont arról, hogy mire jogosítana fel egy ilyen tanúsítvány.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
A megyei önkormányzati választásokon mely párt tanácstagjelöltjeit támogatja?













eredmények
szavazatok száma 1867
szavazógép
2021-02-17: Közélet - :

Figyelmetlen sofőrök

Két figyelmetlenségből bekövetkezett közúti baleset is történt az elmúlt napokban Háromszéken.
2021-02-17: Belföld - :

Spórol a kormány

Közzétette hétfő este a pénzügyi minisztérium azt a sürgősségi rendelettervezetet, amely értelmében idén nem nőnek a nyugdíjak, a közalkalmazottak nem kapnak vakációs utalványokat, és eltörlik azt a bérpótlékot is, amit a prefektusi hivatalok azon alkalmazottjainak juttattak, akik részt vettek a COVID-19 járvány felszámolására irányuló tevékenységekben.