A jelentés szerzői (neves egyetemi kutatók) szerint a megfigyelt, 3 és 5 év közötti gyermekek 25,9 százaléka szenved magatartási zavarokban – akár dühkitörésekben vagy elzárkózásban –, illetve különböző más tünetekben, úgy mint szédülés, hányinger, fejfájás.
A Tohoku Egyetem tanára, Kure Sigeo által vezetett kutatócsoport 2012 szeptembere és 2013 júniusa között 178 gyermeket vizsgált meg a három leginkább sújtott prefektúrában. Mint közölték, a magatartászavar ott tapasztalt aránya háromszorosa a katasztrófa által nem érintett térségekben megfigyeltnek. A kutatócsoport a Gyermekviselkedési Kérdőív (CBCL) módszerével dolgozott, amely lehetővé teszi az összehasonlításokat.
Az egészségügyi minisztérium által megrendelt vizsgálat szerint a pszichológiai zavarokban szenvedő gyermekek közül sokan elvesztették a barátjukat, a házukat, vagy szemtanúi voltak annak, amint a cunami lecsapott a part menti városokra. Sokak a szüleiktől is távol kerültek.
Ezek a gyermekek, ha nem részesülnek haladéktalanul megfelelő gondozásban, fejlődésüket és tanulási képességeiket illetően később sokkal súlyosabb gondokkal is szembekerülhetnek – figyelmeztetett a tanulmány.
A 178 gyermeket a kutatás keretében még tíz éven át figyelik. A 9-es erősségű földrengést követő óriás szökőárban több mint 8000-en haltak meg a szigetország északkeleti részében, a cunami súlyosan megrongálta a fukusimai atomerőművet is.
Eddig a kutatások a szökőárnak főként a felnőttekre gyakorolt hatását vizsgálták, csak kevesen foglalkoztak a kisgyermekekkel. „Ez az első eset, hogy adatokkal alátámasztva tárjuk fel a helyzetet” – hangsúlyozta a Mainicsi Simbun című lapnak nyilatkozva Okujama Makiko, a Nemzeti Gyermek-egészségügyi és Fejlődési Központ munkatársa. Az orvos, aki maga is részt vett a kutatásban, aggodalmát fejezte ki, hogy a tanulmány csak a katasztrófa után másfél évvel készült, holott „ismert tény, hogy a természeti katasztrófa sújtotta gyermekekkel azonnal kell foglalkozni”.
„Intenzív pszichológiai ellátásban kell azonnal részesíteni azokat a gyermekeket, akik hasonló traumán estek át” – tette hozzá kollégája, Fudzsivara Takeo. A tanulmányt Szendaiban, Mijagi prefektúra egyik legtöbbet szenvedett városában ismertették.