Sokkolta a kisgyermekeket a természeti katasztrófa

Pszichológiai gondozást igényelne azoknak a kisgyermekeknek az egynegyede, akik találkoztak a cunamival.

tt
2014. 01. 27. 11:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelentés szerzői (neves egyetemi kutatók) szerint a megfigyelt, 3 és 5 év közötti gyermekek 25,9 százaléka szenved magatartási zavarokban – akár dühkitörésekben vagy elzárkózásban –, illetve különböző más tünetekben, úgy mint szédülés, hányinger, fejfájás.

A Tohoku Egyetem tanára, Kure Sigeo által vezetett kutatócsoport 2012 szeptembere és 2013 júniusa között 178 gyermeket vizsgált meg a három leginkább sújtott prefektúrában. Mint közölték, a magatartászavar ott tapasztalt aránya háromszorosa a katasztrófa által nem érintett térségekben megfigyeltnek. A kutatócsoport a Gyermekviselkedési Kérdőív (CBCL) módszerével dolgozott, amely lehetővé teszi az összehasonlításokat.

Az egészségügyi minisztérium által megrendelt vizsgálat szerint a pszichológiai zavarokban szenvedő gyermekek közül sokan elvesztették a barátjukat, a házukat, vagy szemtanúi voltak annak, amint a cunami lecsapott a part menti városokra. Sokak a szüleiktől is távol kerültek.

Ezek a gyermekek, ha nem részesülnek haladéktalanul megfelelő gondozásban, fejlődésüket és tanulási képességeiket illetően később sokkal súlyosabb gondokkal is szembekerülhetnek – figyelmeztetett a tanulmány.
A 178 gyermeket a kutatás keretében még tíz éven át figyelik. A 9-es erősségű földrengést követő óriás szökőárban több mint 8000-en haltak meg a szigetország északkeleti részében, a cunami súlyosan megrongálta a fukusimai atomerőművet is.

Eddig a kutatások a szökőárnak főként a felnőttekre gyakorolt hatását vizsgálták, csak kevesen foglalkoztak a kisgyermekekkel. „Ez az első eset, hogy adatokkal alátámasztva tárjuk fel a helyzetet” – hangsúlyozta a Mainicsi Simbun című lapnak nyilatkozva Okujama Makiko, a Nemzeti Gyermek-egészségügyi és Fejlődési Központ munkatársa. Az orvos, aki maga is részt vett a kutatásban, aggodalmát fejezte ki, hogy a tanulmány csak a katasztrófa után másfél évvel készült, holott „ismert tény, hogy a természeti katasztrófa sújtotta gyermekekkel azonnal kell foglalkozni”.

„Intenzív pszichológiai ellátásban kell azonnal részesíteni azokat a gyermekeket, akik hasonló traumán estek át” – tette hozzá kollégája, Fudzsivara Takeo. A tanulmányt Szendaiban, Mijagi prefektúra egyik legtöbbet szenvedett városában ismertették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.